Wieliczka. Rodzinne Ferie w Muzeum 2023

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza rodziny z dziećmi w wieku  6-12 lat do wspólnej zabawy podczas Rodzinnych Ferii w Muzeum. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów i spotkań interaktywnych zarówno w podziemnym labiryncie  Muzeum w kopalni soli jak i dawnej siedzibie solnego przedsiębiorstwa – średniowiecznym Zamku Żupnym. Będą konkursy, zabawy, zagadki a także gry edukacyjne. Zajęcia ruszają już 31 stycznia i będą odbywały się od wtorku do piątku o godzinie 10.00. 

 Program Ferii:

31.01 – W górniczym krajobrazie, Muzeum w kopalni

Krajobrazy zostały ukształtowane przez siły przyrody lub przez działalność człowieka. Wielickie podziemia łączą w sobie te dwa działania. Złoże solne ukazuje piękno soli, a chodniki i wyrobiska ciężką pracę górników. Muzeum zaprasza na spacer w głąb ziemi do niezwykłego górniczego krajobrazu. Uczestnicy poznają różne rodzaje soli, zobaczą ogromne wyrobiska i dowiedzą się o ludziach, którzy tam pracowali.

 

01.02 – Fotografii dawnej czar, Zamek Żupny

Stare fotografie mają w sobie tajemnice minionych lat. Uchwycony w przeszłości moment, pozwala „przenieść się” w czasie i poznać nieistniejący już dziś świat. Choć są czarno-białe to kryją w sobie barwne opowieści.  Muzeum zapraszamy na zajęcia, podczas których uczestnicy będą mogli poczuć atmosferę z tamtych lat. Ożyją opowieści i każdy uczestnik będzie mógł odnieść wrażenie, że znalazł się w dawnym atelier fotografa.

 

02.02 –  Górniczy wehikuł, Muzeum w kopalni

Podczas zajęć uczestnicy odbędą podróż z mapą „podziemnego świata” w dłoni, dzięki której

poznają tajemnice funkcjonowania maszyn i urządzeń górniczych. Miały one wielki wpływ na rozwój wielkiego przedsiębiorstwa solnego. Wszystkie zadania z jakimi przyjdzie się zmierzyć uczestnikom zajęć pozwoli im poczuć dawny trud pracy górniczej.

 

03.02 – Kolekcjonerzy są wśród nas, Zamek Żupny

Kolekcjoner, to osoba, która gromadzi różne przedmioty i tworzy ciekawe kolekcje. Tak

naprawdę każdy z nas może być „ zbieraczem” i tworzyć interesujące zbiory. Są wśród nich prawdziwi pasjonaci, którzy całe życie poświęcają kolekcjonerstwu. Zajęcia opowiedzą między innymi o numizmatykach, filatelistach czy deltiologach. Uczestnicy rozwiążą

„kolekcjonerski quiz” i zobaczą najcenniejszy zamkowy skarb – kolekcję solniczek.

 

07.02 –  Historia kopalni w dotyku, Muzeum w kopalni

Jak wygląda kopalnia gdy zgaśnie górnicza lampa? Na tym spotkaniu uczestnicy poznają historię złoża solnego w Wieliczce poprzez zmysł dotyku. Pobudzą swoją wyobraźnię do działania. Poprzez zabawę i ciekawe zadania odkryją solną krainę na nowo.

08.02 – Zamkowy karnawał, Zamek Żupny

Nadszedł czas karnawału  – wielkiego święta, zabawy, koloru i maskarad. Jakie panowały dawniej tradycje i obyczaje? Czy wszędzie było tak samo? Co / kto kryje się pod maską? Na te i inne pytania uczestnicy zdobędą odpowiedzi podczas tych karnawałowych warsztatów.

09.02 – W świecie legend, Muzeum w kopalni

Zajęcia wprowadzą uczestników w magiczny świat podziemi, górniczych legend, opowieści i

tajemniczych postaci. Treści legend odnoszą się do początków wydobycia wielickiej soli, postaci Skarbnika czy patronek górników. Zwieńczeniem zajęć będzie stworzenie pracy plastycznej z wykorzystaniem soli.

 

10.02 – Sekrety dawnych map, Zamek Żupny

Jak powstawały mapy dawnej Wieliczki oraz jakich przyrządów używano by mierzyć jej

teren? Czy można dowiedzieć się z nich gdzie mieszkali górnicy i gdzie wychodzili na spacer?

Te i inne ciekawostki będzie można odnaleźć na mapach z bogatej kolekcji muzealnej, zaprezentowanych podczas spotkania.

 

Informacja / rezerwacja Dział Edukacji: 12 289 16 33.

Ilość miejsc ograniczona.

Koszt udziału: Zamek Żupny – 8 zł/os., Muzeum w kopalni – 15 zł/os.

Zbiórka w sklepie muzealnym w Zamku Żupnym.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*