WIELICZKA. SIEDZIBA WŁADZ POWIATOWYCH

To było 4 stycznia 1999 roku. Wtedy to, po 66-ciu latach przerwy, Wieliczka ponownie stała się siedzibą władz powiatowych. W skład powiatu weszło 5 gmin, które do dziś go tworzą: Wieliczka, Niepołomice, Gdów, Kłaj i Biskupice. Dokładnie 4 stycznia 1999 roku nastąpiło uroczyste przekazanie budynku zabytkowej Sztygarówki, którą władze miejskie przeznaczyły na siedzibę władz powiatowych.

Przecięcia wstęgi dokonali: ówczesny (ale i dzisiejszy) starosta Adam Kociołek, burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Józef Duda oraz poseł Zbigniew Zarębski.

Następnie, już gospodarze, zaproszeni goście, prasa, radio, telewizja, udali się do auli gdzie starosta Adam Kociołek rozpoczął swe wystąpienie od powitania gości. Wtedy też wydarzyło się coś, co przez wielu zapewne zostało już zapomniane. W uroczysty i pełen powagi nastrój wkradło się drobne zakłócenie. W przygotowanym powitaniu, mieli być wymienieni burmistrzowie i wójtowie gmin. I kiedy przyszła kolej na Niepołomice okazało się, że w tłumie nie ma przedstawiciela drugiego co do wielkości miasta w powiecie. Starosta wybrnął z niezręcznej sytuacji stwierdzeniem, że swoje powitanie kieruje do radnych powiatowych z niepołomickiego okręgu. Dla wielu gości było rzeczą zrozumiałą, że burmistrzowi Niepołomic poselskie lub biznesowe obowiązki mogły nie pozwolić na uczestnictwo w historycznej chwili, ale nie rozumieli dlaczego nikt z Zarządu Miasta, czy radnych nie pojawił się w Sztygarówce.

Po oficjalnych wystąpieniach starosty, przewodniczącego Rady Powiatu i burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka, z pachnącej świeżością auli Sztygarówki, zaproszeni goście udali się na zwiedzanie gabinetów najwyższych urzędników powiatowych. W nienaruszonej strukturze zabytkowego budynku, pomieszczenia te prezentowały się okazale, jednak bez rażącej wystawności.

Na końcu przyszła kolej na niewielki poczęstunek i wreszcie starostwo odwiedzili pierwsi interesanci, którzy mimo uroczystego nastroju, przyjęci zostali z urzędową powagą.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że do roku 1932 Wieliczka była miastem powiatowym, co niewątpliwie znacznie podnosiło prestiż i rangę miasta. W roku 1928 przeprowadzono sondaż społeczny na temat zniesienia starostwa. Wypowiedzi zainteresowanych gmin były negatywne i wywołały ostre protesty miejscowej ludności. Protesty te opóźniły, ale nie wstrzymały likwidacji powiatu. Doszło do tego we wspomnianym roku 1932. Ówczesny starosta wielicki, pan Wnęk złożył w lutym ostatnie tygodniowe sprawozdanie.

Po 66-ciu latach starostwo powróciło do Wieliczki dzięki zabiegom lokalnej społeczności choć trzeba przyznać, że granice odnowionego powiatu tylko w części odpowiadają tym z okresu międzywojennego.

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*