WRZESIEŃ 2001 ROK. POCZĄTKI SEGREGACJI ODPADÓW W GMINIE GDÓW

Niedawno na łamach Gazety Gdowianin pisałem o gospodarce odpadami w gminie Gdów na przełomie roku 1999 i 2000. O tym jak 1 stycznia 2000 roku powstał Zakład Gospodarki Komunalnej w Gdowie i podjął się trudnej roli rozmów z zarządcą wysypiska w Niepołomicach, jak negocjowano cenę 88 zł za tonę (+inflacja + VAT) za składowanie tam odpadów z gminy Gdów. Dziś będzie o początkach segregacji w naszej gminie.

Otóż od 1 września 2001 roku w miejscowościach: Pierzchów, Liplas oraz pilotażowo w Gdowie w dwóch lokalizacjach: na ulicy Cegielnianej i osiedlu Za Pocztą wprowadzono selekcjonowanie śmieci. Przez pewien okres czasu system ten w naszej gminie był testowany. Podzielone odpady zbierane były bezpośrednio od gospodarstw i podmiotów gospodarczych. Ciekawostką w tamtym czasie było to, że oprócz normalnego odbierania posegregowanych odpadów prowadzony był także szczegółowy spis worków odbieranych z każdej posesji.

W miejscowościach i na ulicach w Gdowie, które zostały objęte nowym systemem szybko zauważono stopniowo postępującą mobilizację i dostosowanie ludzi do nowych warunków odbierania śmieci. Owszem zdarzały się początkowo sytuacje, że grupy ludzi wystawiały worki a inni w tym samym czasie oponowali, jednak szybko w tym aspekcie sytuacja ulegała poprawie. Z każdym odbiorem odpadów było coraz lepiej do tego stopnia, że na jednym z kolejnych zebrań wiejskich po rozpoczęciu akcji w Liplasie prawie wszyscy zaakceptowali selektywne odbieranie śmieci.

W tamtym czasie, podczas testów nowego systemu w gminie Gdów pojawił się problem z pozbywaniem się gruzu i popiołu. Tego rodzaju odpadów nie dało się posegregować do worków. Pojawiały się różne propozycje w tym pozostawienia części kontenerów na takie właśnie odpady. Jednak ostatecznie za popiół i gruz zaczęto wystawiać faktury wychodząc z założenia, że gmina nie będzie płacić za ich składowanie. Zgodnie z ustawą obowiązującą w tamtym czasie za takie odpady był odpowiedzialny właściciel posesji. Niemniej ZGK oferował wtedy pomoc w postaci pośrednictwa z osobami deklarującymi zapotrzebowanie na taki odpad.

Jednym z widocznych plusów początków segregacji w gminie Gdów było obniżenie kosztów składowania odpadów. Dzięki wprowadzeniu segregacji koszty obniżyły się o 20-30 procent.

Dziś warto pamiętać o pionierach segregacji odpadów w gminie Gdów czyli mieszkańcach Pierzchowa, Liplasu i części Gdowa.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*