WYBITNA AKCJA GDOWSKICH STRAŻAKÓW

Akcja miała miejsce 30 grudnia 2006 roku. Było w niej wszystko co umożliwiło dobre zakończenie. Szczęśliwy zbieg okoliczności, mądra decyzja lekarza, i wreszcie dobre wyszkolenie strażaków OSP Gdów, którymi dowodził Łukasz Gumułka. Kto jeszcze brał udział w akcji? Jak wyglądały jej szczegóły? Jak udało się ocalić życie siedmioletniego dziecka?

30 grudnia 2006 roku po południu mały chłopczyk z mamą wrócił do swojego domu w jednej z miejscowości w gminie Gdów po wizycie u lekarza, który stwierdził u niego zapalenie oskrzeli. Niedługo potem maluch zemdlał, dodatkowo pojawił się szczękościsk, dziecko się dusiło. Matka wezwała karetkę pogotowia i powiadomiła męża, a ten natychmiast przyjechał do domu. Starali się w pierwszych chwilach sami ratować życie dziecka. Sytuacja była dramatyczna.

Lekarz, którego telefonicznie wezwano do chłopca wiedział, że karetka z Wieliczki dotrze do domu zrozpaczonych rodziców w czasie do dwudziestu minut, i że może być już za późno, aby uratować dziecku życie. Na szczęście wiedział, że w Gdowie w Ochotniczej Straży Pożarnej są przeszkoleni ratownicy medyczni. Szybko zatem skontaktował się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, a stamtąd powiadomiono gdowską jednostkę. Na szczęście była to sobota i ochotnicy z zastępu medycznego byli w domach. Natychmiast pojechali do wskazanego sołectwa, gdzie okazało się, że będą zmuszeni ratować życie dziecka kolegi. Przywrócili chłopcu oddech i prowadzili akcję resuscytacji do czasu przyjazdu karetki. Jeszcze w międzyczasie zemdlała matka dziecka i ona również potrzebowała pomocy. Opisane wydarzenie od czasu omdlenia chłopca trwało dokładnie trzydzieści minut. W tym czasie w akcji współuczestniczyły: Pogotowie Ratunkowe, OSP i PSP a warto wspomnieć, że w tamtym czasie był to przedostatni dzień funkcjonowania Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Wieliczce i trwały intensywne zabiegi o piątą karetkę i możliwość jej postoju w Gdowie.

Za przeprowadzoną wzorowo akcję ratowania życia dziecka strażacy otrzymali od władz w gminie Gdów pamiątkowe dyplomy i szereg gratulacji wyrażających uznanie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*