ZMIANY DEMOGRAFICZNE W POWIECIE WIELICKIM
Publikowany dzisiaj ranking jest wyjątkowy. Po raz pierwszy bodajże udało się uchwycić zmiany demograficzne w polskich miastach i gminach na przestrzeni ponad 15 lat, w latach 2004-2020. Gminy powiatu wielickiego mogą mieć powody do zadowolenia. Wszystkie są „na plusie”. Najbardziej gmina Niepołomice i druga w powiecie – gmina Wieliczka. Na przeciwnym biegunie są gminy Gdów i Kłaj.
Zmiana liczby ludności w gminach powiatu wielickiego w latach 2004-2020 (w %):
– gmina Niepołomice: 35,23%
– gmina Wieliczka: 29,49%
– gmina Biskupice: 23,15%
– gmina Gdów: 13,83%
– gmina Kłaj: 11,18%
Najszybszy spadek liczby mieszkańców w minionych 16 latach zanotowała wiejska gmina Dubicze Cerkiewne w województwie podlaskim, której populacja zmniejszyła się o 26,6 proc., a więc o ponad jedną czwartą. To przypadek skrajny, ale dość typowy dla tego regionu. W pierwszej dziesiątce gmin z najszybciej zmniejszającą się liczbą mieszkańców odnajdujemy bowiem aż dziewięć gmin wiejskich z województwa podlaskiego oraz miasto Hel (województwo pomorskie).
Na przeciwnym biegunie mamy regiony, gdzie zjawisko szybkiej depopulacji jest bardzo rzadkie. To województwa Polski północno-zachodniej i południowo wschodniej – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, podkarpackie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
Wśród gmin szybko tracących ludność (powyżej 10 proc. w latach 2004–2020) dominują liczebnie gminy wiejskie, ale jest w tej grupie także 13 miast na prawach powiatu, w tym tak duże jak Łódź, Gliwice i Sosnowiec. Najwięcej, bo aż sześć, jest ich w województwie śląskim.
A kto zyskuje mieszkańców? Przede wszystkim gminy graniczące ze stolicami regionów – są beneficjentami procesu rozlewania się miast. Ich wójtowie i burmistrzowie muszą jednak stawiać czoła kosztownym wyzwaniom rozwojowym – budować infrastrukturę techniczną, przedszkola i szkoły, animować życie kulturalne, tworzyć w urzędach wyspecjalizowane zespoły do pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji.
Gminy powiatu wielickiego „korzystają” z bliskości dużej aglomeracji – Krakowa. Jest to szczególnie dobrze widocznie w przypadku gminy Niepołomice (+35,23%) oraz gminy Wieliczka (+29,49%). Co ciekawe Kraków również jest na plusie (2,98%). Większość dużych miast w Polsce jednak na przestrzeni tych 16 lat „straciła” mieszkańców (11 miast), najwięcej Łódź (-13,15%) oraz Katowice (-9,17%). 7 miast jest natomiast „na plusie”. Najwięcej mieszkańców przybyło w Rzeszowie (+10,22%).
Im dalej od Krakowa tym wynik jest z reguły niższy (ale i tak dodatni). Nasi najbliżsi sąsiedzi notują następujące wartości:
– gmina Dobczyce: 11,34%;
– gmina Bochnia: 10,68%;
– gmina Łapanów: 10,13%
– gmina Raciechowice: 8,57%
Zostaw komentarz