POWIAT WIELICKI. WIELKIE WSPARCIE DLA OSP WOLA BATORSKA

Pożar domu jednorodzinnego, pustostanu, altany, tonąca osoba, kolizja drogowa – to tylko niektóre typy zdarzeń, do których dysponowane są siły Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Batorskiej. Działająca w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jednostka, od lat zabezpiecza teren gminy Niepołomice i powiatu wielickiego. Zabezpiecza skutecznie, a jej działania oceniane są bardzo dobrze. Dzięki podpisanej umowie możliwości rozwoju OSP w Woli Batorskiej będą jeszcze lepsze.

Przed budynkiem, w którym funkcjonuje OSP w Woli Batorskiej, I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, działając w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, podpisał wczoraj uroczyście umowę, dzięki której możliwa będzie rozbudowa, przebudowa i nadbudowa siedziby OSP.

W wydarzeniu uczestniczyli: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, poseł na Sejm RP Józefa Szczurek-Żelazko, wicemarszałek województwa małopolskiego, członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Łukasz Smółka, burmistrz miasta i gminy Niepołomice Roman Ptak, szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury, przewodniczący Rady Powiatu Wielickiego, prezes OSP w Woli Batorskiej Tomasz Tomala.

Inwestycja w bezpieczeństwo

Zadanie pod nazwą: „Rozbudowa, przebudowa i nadbudowa budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Batorskiej” realizowane jest przez gminę Niepołomice. Zadanie zaplanowano na lata 2022-2023. Całkowity koszt oscyluje wokół 3,2 mln zł.

- Podpisana umowa zapewnia finansowanie blisko 80% kosztów zadania. Bez środków rządowych inwestycja ta nie miałaby szans na szybką realizację. Zadaniem państwa jest nieustanne umacnianie systemu gwarantującego bezpieczeństwo Polaków. Każda inwestycja taka jak w Woli Batorskiej pozytywnie oddziałuje na pozostałe jednostki zabezpieczające gminę i powiat. Ten swoisty system naczyń połączonych może być sprawny tylko pod warunkiem, że każdy z jego elementów pełni właściwie swoją funkcję. Dziękuję Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że przychylił się do mojej prośby o przekazanie tych środków – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.  

 

- Wola Batorska w gminie Niepołomice to kolejny przystanek na trasie dotrzymanego słowa. Dziś mamy dowód, że teza o wsparciu inicjatyw samorządowych poprawiających bezpieczeństwo, powtarzana wielokrotnie przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego, jest prawdziwa. Dzięki decyzji premiera Morawieckiego do Woli Batorskiej trafia dziś niebagatelna kwota – tak potrzebna do rozbudowy remizy tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Rząd nie wspiera tylko wielkich projektów, ale również te o zasięgu lokalnym – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Ta uroczystość jest dowodem na to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa. Nie tylko deklarujemy wsparcie samorządów, ale także realnie to wykonujemy. Dziś podpisujemy umowę na sfinansowanie remontu budynku remizy w Woli Batorskiej, która będzie służyła strażakom. To, że nasze Ochotnicze Straże Pożarne tak się zmieniają, zawdzięczamy wielomiliardowym środkom, które przekazywane są przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w ramach różnych programów, takich jak np. program modernizacji służb mundurowych. Życzę szybkiego zrealizowania tej inwestycji – mówi poseł Józefa Szczurek-Żelazko.

- Decyzją Premiera Mateusza Morawieckiego dla OSP w Woli Batorskiej przekazanych zostaje ponad 2,4 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Dzięki tym środkom zostaną zapewnione właściwe warunki funkcjonowania miejscowej OSP. To z kolei przyczyni się do jeszcze szybszego i sprawniejszego reagowania na zdarzenia, do których delegowana jest jednostka – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

 

Efektem wykonanych prac będzie uzyskanie blisko 612 m² powierzchni użytkowej remizy. Budynek w nowej odsłonie będzie dwukondygnacyjny, wolnostojący, niepodpiwniczony.

Na parterze do istniejącej już zabudowy, która obejmuje garaże, pomieszczenia higieniczno-sanitarne i techniczne, dobudowane zostaną: korytarz, wiatrołap, warsztat podręczny, garaż i schody.

Na piętrze, którego powierzchnia wyniesie ponad 165 m², zaprojektowano pomieszczenia biurowe, salę szkoleniową mogącą pomieścić jednocześnie 34 osoby oraz pomieszczenia pomocnicze, w tym socjalne i higieniczno-sanitarne.

- Ochotnicza Straż Pożarna w Woli Batorskiej funkcjonuje z wykorzystaniem pomieszczenia w budynku szatniowo-garażowym. Częściowo angażowane są także pomieszczenia wchodzące w skład budynku wielofunkcyjnego, gdzie mieści się Dom Kultury i Biblioteka. Nowy, rozbudowany budynek nie tylko pozwoli przechowywać potrzebny sprzęt w jednym miejscu, ale co ważne, da możliwość dla przeprowadzania szkoleń – dodaje wicewojewoda.

Pan Minister kiedyś powiedział mi, że „tylko mając marzenia, można realizować wielkie projekty”. Inwestycja w Woli Batorskiej nie jest wielkim projektem w porównaniu z tym, co realizuje Ministerstwo, ale dla naszej społeczności strażackiej z Woli Batorskiej jest to naprawdę wielki projekt. To największe przedsięwzięcie, jakie dotychczas było realizowane w naszej OSP – mówi prezes OSP Wola Batorska Tomasz Tomala.

Bardzo się cieszę i gratuluję determinacji w pozyskaniu środków na rozbudowę remizy. Żeby to zadanie zostało zrealizowane, potrzebne są trzy korki szampana. Pierwszy korek szampana już został otwarty, bo firma podpisała umowę na realizację. Dziś otwieramy drugi korek szampana, bo podpisana zostanie umowa na dofinansowanie. Trzeci korek szampana otworzymy, gdy inwestycja będzie już rozliczona. Na przykładzie Woli Batorskiej rząd polski pokazuje wsparcie dla służb takich jak Straż Pożarna w całej Polsce – mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Dziś ważny dzień dla Woli Batorskiej. Można powiedzieć, że gmina Niepołomice strażą stoi. Bardzo się cieszę i dziękuję za udzielenie dotacji na rozbudowę budynku remizy – mówi burmistrz miasta i gminy Niepołomice Roman Ptak.

Wsparcie dla Małopolski z rezerwy ogólnej budżetu państwa

- Wsparcie, jakie otrzymała w tym roku Małopolska z rezerwy ogólnej budżetu państwa, to już prawie 44 mln zł. W ubiegłym roku wynosiło ono 33 mln zł. Dzięki decyzji Pana Premiera Mateusza Morawieckiego środki z rezerwy ogólnej na wsparcie OSP przyznane zostały też gminie Libiąż na zakup lekkiego ratowniczo-gaśniczego samochodu ze zwiększonym potencjałem ratownictwa epidemiologicznego (300 tys. zł), gminie Biecz na dostawę samochodu lekkiego ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP Rożnowice (ponad 137 tys. zł) oraz gminie Uście Gorlickie a rozbudowę z przebudową budynku OSP w Brunarach (ponad 218 tys. zł) oraz budynek garażowo-gospodarczy przeznaczony dla potrzeb zapewnienia gotowości bojowej jednostki OSP w Banicy (blisko 225 tys. zł) – przypomina wojewoda Łukasz Kmita.

Jednostka z tradycjami

Pierwsze dokumenty potwierdzające istnienie Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Batorskiej wskazują na rok 1898. Czterdzieści lat później straż nabyła sztandar dla jednostki, o który troszczono się później w czasach okupacji i przez kolejne lata przemian historycznych, które dotknęły Małopolskę.

Podczas obchodów jubileuszu 100-lecia jednostki, OSP w Woli Batorskiej wyróżnione zostało Złotym Znakiem Związku OSP RP. Odznaczenie przyznane zostało za długoletnią i nienaganną służbę.

Obecnie OSP liczy około 70 czynnych członków. Druhowie i druhny angażują się nie tylko w realizowanie zadań wynikających z pełnionej funkcji, ale także prowadzą działania prewencyjne dotyczące m.in. zasad udzielania pierwszej pomocy, niebezpieczeństwa, jakie niesie tlenek czadu czy zakazu wypalania traw.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*