Finisaż wystawy „Lutnia. 150 lat”

Jeszcze tylko do 16 kwietnia 2023 r. można oglądać wystawę „Lutnia. 150 lat” w Zamku Żupnym w Wieliczce. W tym dniu o godz. 11.00 będzie ją można zwiedzać z kuratorką Urszulą Mróz oraz z Jerzym Markowskim, prezesem Towarzystwa. Rejestracja na spotkanie przez formularz na stronie internetowej.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na zwiedzanie i spotkanie.

 Warto zaznaczyć, że Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” w swej działalności nie ograniczało się tylko do chóru i śpiewania, ale interesowało się też teatrem. W 1903 r. zorganizowało wieczorek, podczas którego członkowie odegrali 1-aktową sztukę ludową „ze śpiewem i tańcami” pt. „Wigilia św. Andrzeja”. Trzy lata później „Lutnia” wystawiła operetkę „Junacy”. W jej repertuarze znajdowały się też często wystawiane jasełka „Betlejem polskie” Lucjana Rydla, a także operetki „Wiesław” oraz „Adam i Ewa”.

 Towarzystwo posiadało własną orkiestrę, która powstała w 1903 r. Wojna przerwała jej działalność, ale w 1922 r. reaktywowano orkiestrę amatorską a w 1937 r. postanowiono powołać orkiestrę symfoniczną. Trudnym okresem była II wojna światowa, ale Towarzystwo działało nadal, po wojnie występom chóru towarzyszyła kilkunastoosobowa orkiestra amatorska złożona z jego sympatyków.

 Warty uwagi jest udział  chóru mieszanego „Lutnia” wspólnie z  orkiestrą salinarną w audycji słowno-muzycznej „Szczypta soli”, która transmitowana była w ramach cyklicznego programu  Polskiego Radia „Przy sobocie po robocie” 3.09.1948 r.

Wystawa „Lutnia. 150 lat” prezentuje m.in.:  Statut z 1874 r., batuty, dyplomy, kroniki, plakaty, pocztówki, najstarsze zachowane fotografie, odznaczenia, statuetki i stroje.  Można ją oglądać tylko do 16.04.2023 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*