Porcelanowy luksus – oprowadzanie kuratorskie w Wieliczce

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na oprowadzanie kuratorskie z Klementyną Ochniak-Dudek po wystawie „Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelshulte” 20 sierpnia o godz. 11.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce. Rezerwacja przez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej muzeum.  

Spotkanie jest okazją do poznania osobliwości dawnej porcelany i kulinariów w XVIII wieku. Przed 300 laty silnie rozwinęła się kultura stołu w kręgach arystokratycznych, kucharze wymyślali nowe potrawy i sposoby ich przyrządzania. W modę wchodziły zamorskie napoje kawa czy czekolada. Zmieniające się zwyczaje zachowania się przy stole i etykiety także miały wpływ na stałe pojawianie się nowej zastawy, np. sztućców i specjalnych rodzajów naczyń. Podczas spotkania uczestnicy przyjrzą się wazom, dzbankom, filiżankom oraz herbatnicom ze znakomitej kolekcji Achima i Beate Middelschulte.

Kolejne oprowadzanie kuratorskie: „Wielcy mistrzowie z Miśni: Johann Joachim Kändler i Bonaventura Gottlieb Häuer” 17 września (niedziela), godz. 11.00.

 

Wystawa „Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelshulte” prezentuje najważniejszą na świecie kolekcję porcelany tego rodzaju – zarówno figurki jak i malowidła na obiektach dotyczą tematyki górniczej. Po raz pierwszy w Polsce można oglądać blisko 170 obiektów z I połowy XVIII wieku, okresu największej świetności manufaktury w Miśni. Prezentują tu swój kunszt najwybitniejsi artyści Miśni: malarz Bonaventura Häuer i rzeźbiarz Johann Joachim Kändler. Obiekty pochodzą z kolekcji Fundacji Achima i Beate Middelschulte z Niemiec, przechowywanej w Deutsches Bergbau-Museum w Bochum.

Wystawę można oglądać do 22 października 2023 r.  w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*