WIELICZKA. LUTNIA. 150-LECIE

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka serdecznie zaprasza na spotkanie z cyklu „Senior w Muzeum: Lutnia. 150 lat”, które dotyczyć będzie wielickiego chóru „Lutnia” z okazji jubileuszu 150 – lecia  9 grudnia (piątek) o godzinie 10.00 w Zamku Żupnym.

W programie zwiedzanie z kuratorem wystawy czasowej zatytułowanej „LUTNIA. 150 LAT”. Podczas spotkania uczestnicy zapoznają się z osobami, które aktywnie działają w chórze od wielu lat.

Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” to najstarszy, amatorski, polski chór działający nieprzerwanie. Powstał w 1872 roku, w czasach autonomii galicyjskiej. Nazwa „Lutnia” pojawiła się na afiszu po raz pierwszy w 1916 roku, wcześniej chór nazywał się „Muza”.

Wystawa prezentuje nieznane i niepublikowane dotąd materiały, takie jak nagrody, statuetki czy prywatne fotografie z wyjazdów i spotkań, a także najstarsze zachowane dyplomy i plakaty.  Pokazuje też obiekty przechowywane w zbiorach Muzeum Żup Krakowskich np.: kolekcje odznaczeń, dyplomów, pocztówek listów gratulacyjnych czy statuetek, które stanowią świadectwo wielkiego zaangażowania na rzecz działalności chóru. Szczególnie cenna jest hebanowa batuta, którą posługiwał się dyrygent Mieczysław Nigrin.

Silne są związki wielickiego Muzeum z ,,Lutnią”, która swym śpiewem uświetniała niejedną muzealną uroczystość i organizowała swoje rocznice we współpracy z Muzeum.

         

Bilet wstępu w cenie 6,00 zł. Rezerwacja: Dział Edukacji – 12 289 16 33. Ilość miejsc ograniczona.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*