Wystawa „Wieliczka i Tarnowskie Góry – śladami zabytków na Liście UNESCO”

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę „Wieliczka i Tarnowskie Góry – śladami zabytków na Liście UNESCO”, która pokazuje prace powstałe w czasie XXII Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Kopalni Soli „Wieliczka” jest ona tym razem prezentowana w komorze Staszica w Kopalni Soli w dniach 13.10 – 30.11.2022 r.  

 Każda z inspirujących w tym roku kopalń zapisała się w historii Polski – w Wieliczce pozyskiwano cenną sól a w Tarnowskich Górach  kruszec do bicia srebrnych monet. Obydwa obiekty wpisały się też w historię świata znajdując zasłużone miejsce na Liście UNESCO. Wielokrotnie obydwie kopalnie sprawdziły się też jako inspiracja dla różnych twórców, w tym roku dla uczestników XXII Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych.

 W czasie pleneru powstało ponad 150 prac, z których wystawa pokaże tylko wybór.  Przedstawiają one miejsca i obiekty z Trasy Muzeum Żup Krakowskich w kopalni soli, z trasy w kopalni srebra w Tarnowskich Górach i Sztolni Czarnego Pstrąga. Są one bardzo subiektywnym spojrzeniem na oglądane miejsca, obiekty, urządzenia i kopalniane wnętrza przesycone historią opowiedzianą przez przewodników i emocjami twórców.

Wśród zastosowanych technik dominują: pastel i olej, ale jest też np. linoryt.  

 Plener został zorganizowany przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w Tarnowskich Górach i Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie. 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*