BUDOWNICTWO W POWIECIE WIELICKIM

Zgodnie z danymi statystycznymi opublikowanymi przez GUS, powiat wielicki należy do grupy powiatów o najwyższym „ruchu budowlanym”. Na podstawie wskaźnika: „nowe mieszkania oddawane do użytkowania w przeliczeniu na 1000 mieszkańców„, powiat wielicki znajduje się na drugiej pozycji w województwie. Wyższy wskaźnik ma tylko miasto Kraków.

Również w liczbach bezwzględnych dotyczących budynków oddanych do użytkowania powiat wielicki plasuje się wysoko – na czwartej pozycji, spośród 22 powiatów w województwie małopolskim zaraz po największych miastach w Małopolsce: Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

Najwięcej domów i mieszkań w przeliczeniu na 1000 mieszkańców powstaje w gminach: Wieliczka, Niepołomice i Biskupice a najmniej w gminach: Gdów i Kaj.

W roku 2015 PINB w Wieliczce przyjął 1297 zawiadomień o rozpoczęciu budowy, do użytkowania przyjęte zostały natomiast 1334 obiekty, w tym 105 w trybie pozwolenia na użytkowanie.

Sprawy dotyczące przyjmowania zawiadomień o rozpoczęciu lub zakończeniu budowy, a także wydawania pozwoleń na użytkowanie są załatwiane w Wieliczce niezwłocznie.

W roku 2015 dokonano 363 kontrole i oględziny w terenie, w tym:
-93 kontrole obowiązkowe,
-69 kontroli związanych z użytkowaniem i utrzymaniem obiektów budowlanych,
-83 kontrole robót budowlanych zarówno w prowadzonych postępowaniach, jak i planowych,
-118 innych kontroli.

Ponadto w ramach kontroli przestrzegania obowiązków, jakie ustawa Prawo budowlane nakłada na właścicieli i zarządców obiektów budowlanych, dokonywane są również kontrole w siedzibie inspektoratu wielickiego polegające na sprawdzeniu zapisów książki obiektu oraz protokołów badań i sprawdzeń. W roku 2015 dokonano 121 kontroli w siedzibie PINB dotyczących utrzymania obiektów budowlanych.

Warto wiedzieć, że w kwestii budowy mieszkań – oceniając ją w skali ogólnopolskiej – już tak dobrze nie jest. Jesteśmy za Rumunią, na ostatnim miejscu w Europie. Szansę na zmianę tej sytuacji dostrzec można  choćby w ostatnich wypowiedziach ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka.

Kodeks urbanistyczno-budowlany będzie ogromnym wsparciem dla programu Mieszkanie Plus. Zwiększając możliwości budownictwa, zwiększamy dostępność mieszkań w Polsce, a pod tym względem jesteśmy w ogonie Europy” – mówi minister.

Minister zapowiedział, że projekt kodeksu zostanie skierowany do konsultacji jeszcze we wrześniu.

Według niego kodeks powinien „usystematyzować cały zbiór przepisów prawnych, które regulują proces inwestycyjny – planowanie przestrzenne, prawo budowlane, ustawy o gospodarce nieruchomościami, specustawy„.

To jest niezbędne, bo dzisiaj w wielu urzędach dochodzi do nadinterpretacji przepisów, przepisy często nie są spójne, często powodują kolizję, ale też ich mnogość i wielość powoduje, że dzisiaj proces inwestycyjny jest nie tylko inwestorskim torem przeszkód, ale również taką drogą przez mękę każdego inwestora i tych, którzy wspierają inwestora, mam tu na myśli projektantów, wszystkie biura zajmujące się przygotowaniem, ale także i realizacją tychże inwestycji” – wyliczał minister Adamczyk.

– „350 mieszkań na tysiąc mieszkańców plasuje nas na ostatnim miejscu w Europie, Rumunia osiągnęła wynik 460 mieszkań na tysiąc mieszkańców, średnia w Europie to ponad 500, 550 mieszkań na tysiąc mieszkańców. Robimy wszystko, aby te zapóźnienia w procesie budownictwa mieszkaniowego, dostępności do mieszkań, zniwelować” – podkreślał minister Adamczyk.

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*