ODDYCHAMY ZŁYM POWIETRZEM

Od początku 2018 r. na polskim rynku będą sprzedawane oraz dopuszczone do montażu wyłącznie kotły o najlepszych standardach emisyjnych – stanowi projekt rozporządzenia przygotowanego przez resort rozwoju. Przyczynić się to ma do walki z tzw. niską emisją.

Od wielu lat Polacy, obok Bułgarów oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w UE. Rocznie z powodu chorób i powikłań wywołanych przez wdychanie złej jakości powietrza, umiera nad Wisłą ok. 45 tys. osób. Żeby przekonać się jak fatalnym powietrzem oddychamy nie tylko w gminie Gdów, powiecie wielickim, ale w całej południowej Polsce wystarczy spojrzeć na poniższe zdjęcie Światowej Organizacji Zdrowia. Im bardziej czerwone punkty na mapie – tym gorsze powietrze.

powietrze_who

Na 50 miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, aż 33 to miasta z Polski!

Pięć miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem to kolejno: Żywiec, Pszczyna, bułgarski Dimitrowgrad, Rybnik i Wodzisław.

Na 11 miejscu jest Kraków, na 12 – Skawina, na 14- Nowy Sącz, a na 15 – Niepołomice.

Winna jest temu niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące głównie z przydomowych kotłowni. Za niską emisję odpowiadają też zanieczyszczenia pochodzące z transportu.

Przygotowane przez resort rozwoju rozporządzenie ma przyczynić się do walki z tym niepożądanym zjawiskiem. Od 2018 r. nie będzie bowiem można sprzedawać ani montować w Polsce kotłów na paliwa stałe (głównie chodzi o węgiel), które nie będą miały najwyższej piątej klasy parametrów emisyjnych. Zgodnie z projektem, nowe restrykcje będą dotyczyły kotłów o mocy nie większej niż 500 kW, czyli takich jakie stosowane są w domowych kotłowniach. Nowe piece, które są ręcznie zasilane paliwem, nie będą mogły emitować więcej niż 60 mg pyłu na metr sześcienny. W przypadku kotłów automatycznych, emisje nie będą mogły przekroczyć 40 mg pyłu na metr sześcienny.

W przypadku omawianego zanieczyszczenia powietrza mówimy o pyle zawieszonym PM2,5, a więc drobinach mniejszymi od PM10. Są one 20-35 razy mniejsze od średnicy ludzkiego włosa! Taki pył przedostaje się przez płuca do krwi powodując choroby układu oddechowego i krążenia. Nasila objawy astmy, osłabia czynności płuc. PM2,5 wraz z PM10, rakotwórczym benzo(a)pirenem oraz innymi trującymi związkami chemicznymi tworzy smog.

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*