BUDOWA LINII KOLEJOWEJ PRZEZ GDÓW. NAJNOWSZE INFORMACJE

Jak deklaruje Ministerstwo Infrastruktury linia kolejowa Podłęże – Piekiełko przez Gdów na pewno powstanie. Najpóźniej w 2026 roku. Nie będzie to jednak zasługą wójta Gminy Gdów Zbigniewa Wojasa. Nawet pomimo faktu, że nowa linia kolejowa poprowadzona zostanie przez Podolany w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania wójta.

Są jeszcze w Gminie Gdów mieszkańcy, którzy „dają się nabrać” na to, że inna prowadzona obecnie inwestycja – budowa obwodnicy Gdowa to zasługa Zbigniewa Wojasa. Ba! Są nawet tacy, którzy „dają się nabrać” na to, że to inwestycja Gminy Gdów.

Inwestycja kolejowa, która „zahaczy” o Gminę Gdów będzie jedną z największych inwestycji.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otworzyły w lutym 2018 roku oferty w postępowaniu przetargowym na wybór wykonawcy prac przygotowawczych. Nareszcie „coś” drgnęło. Przez wiele, wiele lat o linii kolejowej przez Gdów tylko się mówiło. Teraz pojawiły się konkretne działania.

Prace przygotowawcze będą kosztować ponad 200 milionów złotych.

Już dziś wiadomo o potężnej skali przedsięwzięcia.

Na łamach facebooka Gazety Gdowianin prezentowaliśmy bardzo szczegółowy przebieg projektowanej trasy.

Samych tuneli na trasie ma być aż 11, a ich łączna długość sięgnie 12 km. Zaplanowano je w miejscowościach: Suchoraba, Góra św. Jana, Stróża, Kasina Wielka, Wilkowisko i Skrzydlna. Najdłuższy tunel o długości około czterech kilometrów powstanie w pobliżu miejscowości Wilkowisko.

 Ma być także 8 estakad, a najdłuższa, 1,6-kilometrowa pojawi się w powiecie wielickim w pobliżu Staniątek i będzie przekraczać autostradę A4.
Na „gdowskim” odcinku pociągi będą mogły rozwijać prędkość 160 km na godz., a na trasie będą mogły kursować nowoczesne pendolino czy flirty. Czas dojazdu z Krakowa do Nowego Sącza może spaść nawet poniżej godziny, a do Zakopanego pociągi dotrą w 90 min.
Na kolejnych zdjęciach możecie dokładnie zobaczyć projektowany przebieg trasy przez Gminę Gdów.
Zdjęcie nr 1 - linia kolejowa Zdjęcie nr 2 - linia kolejowa przez gminę Gdów Zdjęcie nr 3 - linia kolejowa przez gminę Gdów Zdjęcie nr 4 - linia kolejowa przez gmine Gdów Zdjęcie nr 5 - linia kolejowa przez gminę Gdów Zdjęcie nr 6 - linia kolejowa przez gminę Gdów Zdjęcie nr 7 - linia kolejowa przez gmine Gdów

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*