DOBRE CZY SŁABSZE? JAKIE BYŁY OSTATNIE CZTERY LATA DLA GMINY GDÓW?

Pamiętacie jeszcze niedawny schyłek ostatniej kadencji samorządowej w Gminie Gdów? Pamiętacie te tabelki, zestawienia, kolorowe zdjęcia w Biuletynie Wójta czy sponsorowanej prasie lokalnej wydawanej przez instytucje „zależne” od tegoż wójta? Och, ileż było zachwalania, jak to jest świetnie, ile rzeczy udało się wykonać, ile spraw załatwić. Owszem. Wszak są jeszcze tacy, którzy myślą, że budowa drogi, wodociągu, kanalizacji, ochrona zdrowia, transport zbiorowy i tym podobne to przywilej. Nie, Drodzy Czytelnicy. To OBOWIĄZEK władzy w gminie. Na szczęście dzięki realnym wskaźnikom jesteśmy w stanie prawdziwie ocenić z perspektywy czasu, czy ostatnie cztery lata były udane dla gminy Gdów, czy też mniej udane.

Końcowy wskaźnik sukcesu nie tylko dla Gminy Gdów, ale każdej innej JST jest sumą czterech wskaźników cząstkowych odnoszących się do:
– sukcesu finansowego (związanego z budżetem jednostki samorządowej),
– sukcesu ekonomicznego (wiążącego się ze stanem gospodarki lokalnej),
– sukcesu infrastrukturalnego (odnoszącego się przede wszystkim do komunalnej infrastruktury technicznej),
– sukcesu społecznego (który w swej zmienionej nieco formie zastąpił stosowany przez autorów rankingu wskaźnik sukcesu edukacyjnego).

Jak na podstawie tych czterech wskaźników eksperci (pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego) ocenili za rozwój w latach 2014-2018 Gminę Gdów i pozostałe gminy z powiatu wielickiego?
Gmina Gdów znalazła się na 648 miejscu w Polsce w kategorii gmin wiejskich. To najsłabszy wynik w powiecie wielickim. Lepiej od naszej gminy w tej samej kategorii wypadła gmina Biskupice, która zajęła 549 miejsce w Polsce, zdecydowanie lepiej wypadła gmina Kłaj, która zajęła 252 miejsce w Polsce.

Duży sukces osiągnęła gmina Wieliczka, która w kategorii miast powiatowych zajęła 3 miejsce w Polsce!
Niezły wynik osiągnęła także gmina Niepołomice, która w kategorii innych miast zajęła 31 miejsce w Polsce!

Mylącym uproszczeniem byłoby jednak traktowanie wyników rankingu jako jednoznacznej oceny działalności władz lokalnych. Autorzy starają się dobierać wskaźniki, które możliwie najlepiej (choć w takich masowych zestawieniach nie sposób uniknąć uproszczeń) obrazują osiągnięty sukces, ale nie można powiedzieć, że sukces zawsze zależy od pracowitości, pomysłowości i ogólnie od jakości działań podejmowanych przez radnych, wójta, burmistrza czy prezydenta oraz podlegającą im administrację samorządową. Nie da się ukryć, że sukces to wypadkowa działań samorządu i korzystnego lub niekorzystnego splotu okoliczności, w których przyszło im działać. W Gminie Gdów wynik ten jest ogólnie przyjmując nie najlepszy.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*