OPIEKA NAD MAŁYMI DZIEĆMI W GMINACH POWIATU WIELICKIEGO

W Michałowicach i Józefowie pod Warszawą oraz gminie wiejskiej Branice w woj. opolskim odsetek dzieci w wieku do 3 lat objętych opieką żłobkową lub przedszkolną przekracza 70 proc. Na przeciwnym biegunie jest ponad 30 gmin wiejskich i dwa nieduże miasta, w których instytucjonalna opieka nad małymi dziećmi nie istnieje. Najwięcej takich białych plam jest w województwach lubelskim i warmińsko-mazurskim. Jak na tym tle prezentują się gminy z powiatu wielickiego?

Polska lokalna się zmienia. Jeszcze dwie dekady temu w centrum uwagi były inwestycje w infrastrukturę: telefonizacja, sieć gazowa (tak, tak, to były ważne priorytety samorządów w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych), wodociągi, drogi. To oczywiście nie przestało być ważne, ale coraz więcej oczekiwań wiąże się z innymi działaniami. Jak transport, to nie tylko drogi, ale i ścieżki rowerowe. Do tego inwestycje wiążące się z czasem wolnym – kultura, sport, rekreacja. Samorządy coraz bardziej oceniane są też pod względem dostępu do usług społecznych. A wśród nich ważną rolę odgrywa zapewnienie opieki nad dziećmi.

Jeszcze 10 lat temu (a nawet trochę później) głównym i głośno dyskutowanym problemem była dostępność do przedszkoli. Wskazywano, że wskaźniki przedskolaryzacji należą w Polsce do najniższych w Europie. Byłoby wielką przesadą stwierdzenie, że ten problem mamy już z głowy. Nadal jest kilkaset gmin, w których nie ma ani jednego przedszkola albo choćby punktu przedszkolnego prowadzonego przez samorząd. Ale skala problemu bardzo zmalała, w tej chwili odsetek dzieci korzystających z opieki i edukacji przedszkolnej jest nieporównanie wyższy.
Obecnie kolejnym wyzwaniem jest zapewnienie opieki dzieciom młodszym – głównie w wieku od roku do trzech lat.

Jak w rankingu wypadły gminy z powiatu wielickiego?
90 miejsce – Gmina Wieliczka – wskaźnik użłobkowienia 39,058
94 miejsce – Gmina Niepołomice – wskaźnik użłobkowienia 34,098
106 miejsce – Gmina Kłaj – wskaźnik użłobkowienia 32,710
954 miejsce – Gmina Gdów – wskaźnik użłobkowienia 14,430
1042 miejsce – Gmina Biskupice – wskaźnik użłobkowienia 13,158

Wskaźnik użłobkowienia – dzieci w żłobkach 1–3 lat + dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w SP, punktach przedszkolnych i zespołach przedszkolnych w wieku 3 lata lub mniej na 100 dzieci z terenu gminy w wieku 1–3 lat

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*