CZY JESTEŚ PRACOWNIKIEM WOLNYM OD STRESU?

Według psychologów społecznych najmniej zestresowaną grupą zawodową są informatycy, najbardziej – przedstawiciele władz i dyrektorzy. Stres życiowy ma omijać też lekarzy i prawników. A w której grupie zawodowej są mieszkańcy gminy Gdów i czy wobec tego są wolni od stresu, czy wręcz przeciwnie?

Dużemu natężeniu stresu życiowego „sprzyjają” w pierwszym rzędzie dzieci na utrzymaniu, praca najemna i m.in. bycie przedsiębiorcą – wynika z „Diagnozy Społecznej”.  Z kolei czynnikami osłabiającymi stres życiowy są: wyższy dochód i lepsze warunki mieszkaniowe, mieszkanie na wsi i bycie emerytem.

Z publikacji wynika, że stres życiowy w największym stopniu dotyka: przedstawili władz i dyrektorów, pomocników budowlanych oraz agentów handlowych. Na życie w stresie najrzadziej narzekają natomiast: informatycy, fryzjerzy, kosmetyczki oraz lekarze.

W rozdziale poświęconym jakości życia autorzy diagnozy zwracają uwagę, że ogólny poziom stresu życiowego był w 2015 r. najniższy od początku badania w 2000 r.

Wszystkie kategorie stresu z wyjątkiem stresu związanego z pracą miały w 2015 r. najniższy poziom w całej historii badania. W stosunku do roku 2000 stres finansowy spadł o 25 proc., w podobnym stopniu spadło natężenie stresu w kontaktach z urzędami.

Stres

W diagnozie wyodrębniono osiem kategorii stresu życiowego, wśród nich: małżeński, ro­dzicielski (wynikający z problemów z dziećmi), opiekuńczy (związany z opieką nad rodzicami), finansowy oraz stres związany z pracą.  Zbadano ponadto stres ekologiczny (związany z warunkami mieszkaniowymi, sąsiadami i bezpieczeń­stwem w okolicy miejsca zamieszkania), stres zdrowotny i stres urzędniczy (nazwany „kafkowskim”).

Badając poziom stresu małżeńskiego, respondentów zapytano np., czy w ostatnich miesiącach oczekiwania żony wobec nich były tak duże, że nie mogli im sprostać. W przypadku stresu finansowego pytano, czy kłopoty finansowe przysparzały im zmartwień i utrudniały życie.

Kwestionariusz zawierał też pytania dotyczące stresu w pracy np., czy ankietowani w ostatnich miesiącach czuli, że praca jest zbyt uciążliwa, brudna lub niebezpieczna, czy odczuwali nadmiar obowiązków, którym nie mogli podołać.

Według autorów opracowania bezwzględnie największy wpływ na dobrostan psychiczny (poczucie szczęścia) ma stres finansowy i zdro­wotny, najmniejszy zaś stres rodzicielski i urzędniczy.

Stres najsilniej wiąże się („wpływa, albo jest efektem – sprawa dyskusyjna”) z depresją psychiczną i zadowoleniem ze zdrowia. Nieco słabiej – z zadowoleniem z pracy, zadowoleniem z osiągnięć życiowych i oceną całego dotychczasowego życia.

W niewielkim stop­niu stres ma wiązać się natomiast ze skłonnościami samobójczymi, zadowoleniem z dzieci, zadowoleniem z sytuacji w kraju i zado­woleniem z życia seksualnego.

„Diagnoza Społeczna” to kompleksowe badanie warunków i jakości życia Polaków prowadzone przez zespół pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego.

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*