EFEKTY PROGRAMU „MALUCH” W MAŁOPOLSCE i GMINIE GDÓW

Od roku 2015 w ramach programu „Maluch+” w Małopolsce powstało łącznie 7 490 miejsc na terenie 97 gmin. W przypadku 2 335 miejsc podmiotem prowadzącym jest gmina. Wśród liderów programu, którzy w dotychczasowych edycjach utworzyli co najmniej 50 miejsc opieki, znajdują się gminy: Brzeźnica, Gdów, Proszowice, Wielka Wieś, Wolbrom i Żabno oraz miasta: Gorlice, Kraków i Nowy Sącz.

Natomiast podmioty prywatne spełniające ten warunek najaktywniej działają na terenie gmin: Bochnia, Gdów, Kalwaria Zebrzydowska, Kęty, Limanowa, Liszki, Mogilany, Niepołomice, Olkusz, Tokarnia, Wieliczka i miast: Gorlice, Kraków, Limanowa, Nowy Sącz.

Każde z tych miejsc jest ogromnie ważne. Nadal jednak są miejsca, w których te potrzeby wymagają zaspokojenia. Według stanu na grudzień 2022 roku w Małopolsce aż w 58 gminach nie funkcjonowały miejsca opieki nad dziećmi do lat 3 w ogóle. W ponad 120 gminach, które taką opiekę zapewniają, miejsc tych nadal brakuje. Te blisko 10 tys. nowych miejsc, które zostaną utworzone, jest odpowiedzią na takie właśnie potrzeby. Oby tych „białych plam” było jak najmniej. Dzięki nowej edycji programu liczba miejsc opieki instytucjonalnej dla najmłodszych dzieci w województwie może wzrosnąć o blisko 1/3. Przypomnijmy, że w Małopolsce średnio co piąte dziecko w wieku do 3 lat (21%) objęte jest opieką w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. W 2015 roku taką opieką objęte było zaledwie co dziewiąte dziecko w kraju (11,3%) – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Spośród wszystkich nowych miejsc opieki, które powstaną dzięki tegorocznej edycji programu „Maluch+”, niemal 1,3 tys. zostanie utworzonych w miejscach, gdzie ich szczególnie brakuje.

Warto zwrócić uwagę, że Małopolska plasuje się na 3. miejscu w skali kraju, pod względem liczby nowych miejsc, które uzyskały dofinansowanie w ramach programu „Maluch+”. Procentowo zaś, ilość przyznanych dla naszego województwa środków to 2. pod względem wielkości wartość. W sumie – nowa edycja programu to prawie 5 mld zł dofinansowania – mówi wojewoda Łukasz Kmita.  

Kolejny nabór już niedługo

Jak podała 27 kwietnia podczas konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, są środki na kolejne żłobki i kluby dziecięce. W związku z tym, że samorządy wyrażają spore zainteresowanie dołączeniem do programu, wkrótce uruchomiony zostanie kolejny nabór.

Chciałbym zaapelować do wszystkich samorządowców i podmiotów prywatnych, które jeszcze zastanawiają się nad przystąpieniem do programu, aby to uczynili. W naszym Wydziale Polityki Społecznej mamy powołany specjalny zespół i linie telefoniczne, w których nasi pracownicy nieustannie rozwiewają wszelkie wątpliwości dotyczące spraw zarówno obecnego naboru, jak i w przypadku ogłoszenia przez Panią Minister kolejnego. Planujemy również spotkania konsultacyjne z każdym z samorządów – mówi zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Rafał Filo.

Małopolski „Maluch+” rośnie w siłę

- Bardzo dobre wiadomości dla Małopolski. Środki rządowe na rozdysponowanie dotacji dla gmin, organizacji pozarządowych na utworzenie miejsc opieki żłobkowej dla dzieci do lat 3. Rząd Prawa i Sprawiedliwości od roku 2016 wspiera rodziny, wspiera ich w wychowaniu dzieci. Poza naszymi sztandarowymi programami, tj. „500+” czy od roku 2022 Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, rozbudowaliśmy i zmieniliśmy program „Maluch+” – mówi poseł Urszula Rusecka.

Brak wymaganego wkładu własnego, dofinansowanie sięgające 100%, wydłużenie czasu na realizację inwestycji, wsparcie w utrzymaniu utworzonych miejsc opieki. To tylko najważniejsze z cech rządowego programu „Maluch+” na lata 2022-2029.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*