JAK ŚWIĘTOWANO STULECIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W MARSZOWICACH

W minioną środę na łamach Gazety Gdowianin przypomniałem uroczystości stulecia Szkoły Podstawowej w Wiatowicach. Dzisiaj chciałbym przypomnieć uroczystość stulecia szkoły w Marszowicach. I przy okazji troszkę jej ciekawej historii.

Wspomniane uroczystości w Marszowicach odbyły się 10 maja 2007 roku. Dla szkoły było to wielkie święto. Z tej okazji postanowiono nadać placówce imię Orła Białego i przekazać uczniom sztandar ufundowany przez rodziców.

Historia i dzieje szkoły zaczynają się w roku 1907. Powstała wtedy Publiczna Jednoklasowa Szkoła Ludowa powołana przez Radę Szkolną Krajową. Wydzielono szkołę podstawową ze związku szkolnego w Niegowici. Pierwszym kierownikiem była Eugenia Kaszubowa. W roku szkolnym 1907/1908 odnotowano 51 dziewcząt i 56 chłopców uczących się w placówce. Za czasów kierownika Jana Klimka (1908-1922) rozpoczęto budowę budynku szkoły. Inwestycję sfinansowano ze środków gminy Marszowice, dworu i Rady Szkolnej Krajowej. W czasie I wojny światowej naukę w szkole przerwano, a po jej zakończeniu konieczna była renowacja budynku, ponieważ został on uszkodzony. Szkoła z biegiem czasu się rozwijała, uczniowie wyjechali na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce, zamontowano odbiornik radiowy, wybudowano ogrodzenia. Wraz z nadejściem II wojny światowej szkołę zajęła armia niemiecka. Zajęcia w tym czasie odbywały się w domach prywatnych. Z biegiem lat przybywało grona pedagogicznego i klas. W 1950 roku po raz pierwszy uczniowie ukończyli VII klasę, a w 1967 zdobywali wykształcenie na poziome VIII klasy. 13 stycznia 1963 roku powołano Komitet Budowy Szkoły, sprzedano działkę nad Rabą należącą do gminy, aby za pozyskane fundusze rozpocząć budowę szkoły. Gromadzono materiały budowlane, przygotowywano plac budowy, wybrano lokalizację. Społeczeństwo również zaangażowało się czynnie w pomoc przy budowie, którą rozpoczęto w 1970 roku, a ukończono trzy lata później.

Wróćmy do uroczystości stulecia szkoły w Marszowicach. Na początek zorganizowano krótką modlitwę w podziękowaniu za sto lat szkoły, czytanie Słowa Bożego i homilię, którą wygłosił ksiądz Paweł Sukiennik. Przypomniał on także historię Orła Białego, który od tego dnia miał być patronem placówki. Orzeł Biały to symbol niezwykły, który na przestrzeni wieków przechodził wiele przemian, lecz na zawsze pozostał w umysłach Polaków pomimo wielu trudności. Według legendy, założyciel państwa Polan, Lech, podczas postoju w okolicach Poznania ujrzał sporych rozmiarów gniazdo na drzewie. Znajdował się w nim biały orzeł z dwoma pisklętami. Gdy Lech przyglądał się mu, orzeł rozpostarł skrzydła na tle nieba czerwonego od zachodzącego słońca. Lech zachwycił się, postanowił tam osiąść, umieścił orła w swym herbie, a miejsce na pamiątkę nazwał Gnieznem, od słowa gniazdo. Orzeł w koronie widnieje już na denarach Bolesława Chrobrego – to jego najwcześniejszy zachowany wizerunek. Symbol ten zniknął po rozbiorach z monet oraz symboli narodowych. Powrócił w 1945 roku w PRL, ale władze usunęły koronę z głowy orła. 9 lutego 1990 roku wrócił do polskich symboli narodowych jako Godło Polski, czyli biały orzeł ze złotą koroną, pazurami i dziobem, a głowa jego zwrócona jest w lewą stronę.

Po liturgii słowa nastąpiło poświęcenie sztandaru. Modlono się wspólnie, aby sztandar szkoły w Marszowicach nigdy nie został zbezczeszczony i nie zniknął pośród symboli wielkiej Europy. Słowa na sztandarze wypowiedziane przez prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego „Musicie ducha hartować, aby móc jak orły przelatywać w przyszłość Ojczyzny” mają prowadzić uczniów i grono pedagogiczne w pracy i życiu codziennym.

Odśpiewano hymn państwowy a następnie dyrektor Grzegorz Dziedzic przywitał zaproszonych radnych, władze gminy, dyrektorów placówek oświatowych z gminy Gdów, przedstawicieli Kuratorium Oświaty, miejscowych strażaków oraz KGW. Na uroczystości przybyli również członkowie komitetu budowy szkoły w Marszowicach, emerytowane grono pedagogiczne, Rada Rodziców, byli pracownicy obsługi szkoły. Rodzice, którzy ufundowali sztandar, przekazali go uczniom, a ci złożyli ślubowanie, w którym zobowiązali się godnie reprezentować szkołę i zawsze szanować symbol Orła Białego. Odśpiewano hymn szkoły i wygłoszono przemówienia okolicznościowe a następnie uczniowie przygotowali program artystyczny. Na zakończenie goście wpisali się do księgi pamiątkowej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*