MIEJSCE PRZED URZĘDEM W GDOWIE NIEWŁAŚCIWIE OZNAKOWANE

Parkowanie na miejscu parkingowym przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej jest nie tylko wykroczeniem ale przede wszystkim nieetyczne. Ale co w sytuacji gdy miejsce takie zostało nieprawidłowo wyznaczone przez zarządcę drogi? A z taką sytuacją spotykamy się w Gdowie przed samym wejściem do Urzędu Gminy.

Oznakowanie miejsca parkingowego przeznaczonego dla osoby niepełnosprawnej stanowi element organizacji ruchu i powinno spełniać wymagania określone w odpowiednich przepisach. Jakie?

 

Zgodnie z przepisami do znaków które mogą wyznaczać miejsca parkingowe dla osoby niepełnosprawnej należą:

Znaki pionowe (takiego oznakowania w ogóle brak przed Urzędem Gminy w Gdowie);

Znaki poziome.

Oczywiście warto w tym miejscu zaznaczyć, że znaki poziome wyznaczające miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej mogą występować samodzielnie bez stosowania znaku pionowego, lecz dla czytelniejszego i wyraźniejszego postrzegania (zwłaszcza w warunkach zimowych) zaleca się stosowanie znaków pionowych które zgodnie z przepisami „oznaczają miejsce przeznaczone na postój pojazdu uprawnionej osoby” a nie wyznaczają miejsca.

Znaki poziome, które służą do wyznaczania miejsc przeznaczonych na postój pojazdów osób niepełnosprawnych to:

– „koperta”, czyli znak poziomy P-20;

– „stanowisko postojowe”, czyli znak poziomy P-18

W Gdowie w opisywanym miejscu nie ma ani jednego, ani drugiego wymienionego znaku poziomego. Zatem miejsce to wyznaczone zostało nieprawidłowo. Owszem, miejsce posiada tło barwy niebieskiej (od 1 lipca 2017 roku jest to obowiązek) oraz piktogram znaku poziomego P-24 stosowanego do oznakowania stanowiska postojowego dla osób z niepełnosprawnością, posiadających kartę parkingową, ale „gdowskie miejsce” nie spełnia wymogów określonych w przepisach prawa. W Gdowie znak poziomy stanowiska postojowego został wykonany bowiem nieprawidłowo (posiada tylko jedną krawędź). Niestety w sprawach spornych to już wystarczy by skutecznie odwołać się od ewentualnie nałożonego mandatu. Dlatego tak ważne jest, aby zarządca drogi prawidłowo znakował takie miejsca.

Warto o to zadbać, gdyż miejsce to ma służyć potrzebom osób niepełnosprawnych.

Inna kwestia to ilość takich stanowisk w gdowskiej strefie płatnego parkowania. Tu również najwyraźniej zarządca drogi „nie popisał się”.

Otóż zgodnie z przepisami ilość stanowisk dla pojazdów osób niepełnosprawnych zależna jest od ilości wszystkich miejsc w strefie płatnego parkowania. I tak:

  • 1 „koperta” – jeżeli liczba wszystkich stanowisk wynosi 6–15;
  • 2 „koperty” – jeżeli liczba stanowisk wynosi 16–40;
  • 3 koperty – jeżeli liczba stanowisk wynosi 41–100;
  • a jeśli stanowisk jest więcej niż 100 – 4 procent.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*