NOWE PRZEPISY O DOSTĘPIE DO POZ

Osoby korzystające z podstawowej opieki zdrowotnej nie poniosą kosztów z tym związanych, nawet jeśli wystąpią trudności z potwierdzeniem posiadanego przez nich prawa do świadczeń. Przewidują to przepisy, które w nowym roku weszły w życie.

Osoby, które nie zgłosiły się do ubezpieczenia, choć mają potencjalne prawo do świadczeń zdrowotnych, oraz osoby, które mają prawo do świadczeń, choć system eWUŚ tego nie potwierdza, mogą liczyć na ułatwienia w dostępie do POZ.

W obu przypadkach pacjenci – lub ich prawni opiekunowie – będę mogli złożyć oświadczenie o przysługującym im prawie do świadczeń opieki zdrowotnej i uzyskać nieodpłatnie poradę lekarską, obejmującą również podstawowe badania laboratoryjne związane z realizacją świadczeń z zakresu POZ. Ich koszty pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przepisy, które w nowym roku weszły w życie, mają wyeliminować sytuacje, w których pacjenci mający teoretycznie prawo do świadczeń nie korzystają z opieki zdrowotnej z obawy przed poniesieniem kosztów. Obowiązujące dotychczas przepisy rodziły problemy m.in. w przypadku studentów, którzy podejmując pracę, uzyskiwali prawo do ubezpieczenia, ale nie wiedzieli, że po rozwiązaniu umowy muszą ponownie zostać zgłoszeni do systemu przez ubezpieczonych członków rodziny.

Nowe przepisy przewidują możliwość wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Skorzystanie z niej zagwarantuje pacjentom, że NFZ nie będzie dochodził od nich należności za udzielone świadczenia, jeżeli jedyną przyczyną braku prawa do świadczeń w chwili ich uzyskania był brak zgłoszenia do ubezpieczenia.

Wprowadzane zmiany nie znoszą obowiązku potwierdzenia prawa do świadczeń. Od 1 stycznia 2013 r. pacjenci potwierdzają je: za pośrednictwem systemu eWUŚ, składając oświadczenie o przysługującym prawie do świadczeń opieki zdrowotnej lub przedstawiając dokument papierowy potwierdzającego prawo do świadczeń.

Osoby, które zadeklarują, że nie przysługuje im prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, nie będą miały podstaw do uzyskania świadczenia finansowanego ze środków publicznych. Wprowadzane rozwiązania nie zmieniają bowiem tytułów uprawniających do uzyskania refundowanych świadczeń.

Gmina Gdów nie posiada podległej jednostki organizacyjnej, której celem jest świadczenie opieki zdrowotnej dla mieszkańców. Opiekę tę świadczą publiczne i niepubliczne placówki opieki zdrowotnej oferujące zróżnicowaną ofertę świadczeń.

Od kilku lat maleje liczba mieszkańców gminy Gdów przypadających na 1 taki zakład.

Usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego dla mieszkańców gminy Gdów świadczą:

1) Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej s.c. 32-420 Gdów, Niegowić 55;

2) Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Pielęgniarek i Położnych „Profilaktyka i Zdrowie” s.c. 32-420 Gdów, Niegowić 55;

3) Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Praktyka Lekarza Rodzinnego Olaf Dubiel 32-420 Gdów 402;

4) Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Praktyka Lekarza Rodzinnego lek.med. Krzysztof Ptak 32-420 Gdów402;

5) Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Praktyka Lekarza Pierwszego Kontaktu lek. Henryk Matuszyk 32-420 Gdów 402;

6) Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kłaju–Ośrodek w Brzeziu. Zakład świadczy usługi medyczne z uwzględnieniem usług specjalistycznych (okulistyka, neurologia, laryngologia, reumatologia, stomatologia, rehabilitacja) także dla mieszkańców gminy Gdów (Szczytnik, Zborczyc, Czyżowa i Świątnik). Z usług w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej w tym zakładzie korzysta 1434 mieszkańców wymienionych miejscowości;

7) Samodzielny Publiczny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bochni, któremu podlegają:
a) Ośrodek Zdrowia w Siedlcu świadczy usługi medyczne, w tym stomatologiczne, dla 473 mieszkańców Książnic,
b) Ośrodek Zdrowia w Stradomce świadczący usługi dla 312 mieszkańców Wieńca;

8) Stacja Opieki Caritas Archidiecezji Krakowskiej 30-334 Kraków, ul. Komandosów 18;

9) Niepubl. Zakład Opieki Zdrowotnej „SUKURS-MED” 32-420 Gdów, ul. Młyńska 336;

10) Fundacja Osób Niepełnosprawnych Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Rehabilitacyjny w Podolanach 32-420 Gdów;

11) Niepubl. Zakład Opieki Zdrowotnej Gabinet Okulistyczny 32-420 Gdów, ul.Młyńska 336;

12) Niepubl. Zakład Opieki Zdrowotnej OPC 31-542 Kraków, ul. Kordylewskiego 2;

13) NZOZ Specjalistyczne Gabinety Lekarskie 32-420 Gdów, ul. Młyńska 336;

14) Niepubl. Zakład Opieki Zdrowotnej INFLUMED 2 32-420 Gdów, ul. Krakowska 20;

15) NZOZ Pracownia Analityczna s. c. W. Jaroś, M. Bednarska 32-420 Gdów 402;

16) Krakowskie Pogotowie Ratunkowe 31-530 Kraków, ul. Łazarza 14.

Usługi stomatologiczne realizowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego na terenie gminy Gdów świadczą:

1) Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Gabinet Stomatologiczno-Protetyczny 32-420 Gdów, ul. Młyńska 336;

2) Indywidualne Praktyki Lekarskie w Gdowie,

3) Indywidualne Praktyki Lekarskie w Niegowici
Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej funkcjonujące na terenie gminy Gdów zlokalizowane są w budynkach komunalnych w Gdowie i Niegowici (zwanych Ośrodkami Zdrowia).

Źródło: BIP, GUS

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*