PANIE W PARLAMENCIE

Wzrasta odsetek kobiet zasiadających w krajowych parlamentach UE i w 2018 r. wynosił on 30 proc.; nadal jednak w żadnym kraju UE w parlamencie nie zasiada więcej kobiet niż mężczyzn – pokazują dane Eurostatu. Również w Polsce przybywa pań w polityce. Ta tendencja dotyczy również gmin z Powiatu Wielickiego.

W tym roku Parlament Europejski obchodzi Międzynarodowy Dzień Kobiet koncentrując się na roli kobiet w polityce. Z danych Eurostatu wynika, że krajem UE, w którym kobiety są najszerzej reprezentowane w polityce jest Szwecja – tam procent kobiet i mężczyzn w parlamencie jest najbardziej wyrównany – kobiety stanowią 47 proc. parlamentarzystów.

W dalszej kolejności znajdują się: Finlandia (42 proc.), Belgia i Hiszpania (po 40 proc.); Austria (37 proc.), Dania i Portugalia (po 36 proc.), Włochy (35 proc.).

Polska plasuje się poniżej unijnej średniej –  26,1 proc.

Najniższy odsetek kobiet w parlamencie krajowym występuje na Węgrzech – 13 proc. Niewiele większy odsetek kobiet w parlamencie mają: Malta (15 proc.), Cypr i Grecja (18 proc.) oraz Rumunia (20 proc.).

Jak zaznaczono w komentarzu do wyników badania średnia unijna rośnie – w 2003 r. kobiety stanowiły około jednej piątej (21 proc.) członków parlamentów narodowych.

Od 2003 r. wzrósł też w UE odsetek kobiet na stanowiskach rządowych – z 23 do 30 proc. w roku 2018.

W 2018 r. Największy udział kobiet w rządzie odnotowano w Hiszpanii i Szwecji (52 proc.), a Francji (49 proc.), Holandii (42 proc.) i Danii (41 proc.).

W dolnej części skali kobiety stanowiły mniej niż jedną piątą członków rządu na Węgrzech (7 proc.), Malcie (12 proc.), Cyprze, we Włoszech i w Polsce (po 17 proc.).

Liczba kobiet-prezydentów i premierów w krajach UE również wzrosła w okresie 2003-2018. W 2018 r. były trzy szefowie rządów (11 proc.), podczas gdy w 2003 r. nie było ich wcale.

„Jednak w ciągu tych 15 lat udział kobiet szefów rządów w UE nigdy nie przekroczył 14 proc., co oznacza, że na tym stanowisku nie było nigdy więcej niż cztery kobiety jednocześnie” – zaznaczono w komentarzu do badania, które opublikowała Komisja Europejska.

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*