POCZĄTKI ARCYMISTRZA SZACHOWEGO JANA KRZYSZTOFA DUDY

Jan Krzysztof Duda jako pierwszy Polak zdobył Puchar Świata. To największy sukces w historii polskich powojennych szachów. Dziś Jan Krzysztof Duda to polski arcymistrz szachowy. Kilka dni temu w finale odbywającego się w Soczi Pucharu Świata pokonał Rosjanina Siergieja Karjakina 1,5-0,5. W 2016 roku prezydent Polski Andrzej Duda odznaczył go Srebrnym Krzyżem Zasługi za wybitne osiągnięcia sportowe. Ale czy mieszkańcy powiatu wielickiego pamiętają jakie były początki kariery naszego arcymistrza?

Jan Krzysztof Duda w szachy gra od piątego roku życia. Pamiętam wyjątkowe Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich, tempem po 15 minut dla każdego zawodnika, które to zawody odbyły się w dniach 11-12 listopada 2005 roku w Kołobrzegu. W kategorii chłopców do lat 8 zwyciężył siedmioletni wówczas Jan Krzysztof Duda, reprezentant MKS-MOS Wieliczka, jednocześnie w tamtym czasie uczeń Szkoły Podstawowej „Istota” w Krakowie i absolwent Przedszkola Sióstr Urszulanek w Sierczy.

Dlaczego wskazałem na wstępie, że mistrzostwa te były „wyjątkowe”?

Otóż już wtedy nasz arcymistrz szachowy był Mistrzem Polski Przedszkolaków, dwukrotnym Mistrzem Polski do lat 8, Mistrzem Czech oraz Mistrzem Niemiec do lat 8, a zwyciężając po raz trzeci we wspomnianych Mistrzostwach Polski do lat 8, stał się najbardziej utytułowanym siedmiolatkiem w historii tej dyscypliny w Polsce.

Na mistrzostwach w Kołobrzegu Jan Krzysztof Duda uzyskał 9,5 punktów, wyprzedzając o pół punktu Kacpra Tomaszewskiego z Jarocina. Trzecie miejsce zajął Maciej Żądło z Tomaszowa Lubelskiego z dorobkiem 8 punktów. W zawodach startowało 32 zawodników. Trenerem wielickiego arcymistrza był Andrzej Irlik.

Następnie Jan Krzysztof Duda we wrześniu 2005 roku reprezentował Polskę w Mistrzostwach Europy Juniorów do lat 10 w Herceg Novi w Serbii i Czarnogórze.

Pamiętam też Mistrzostwa Polski Juniorów oraz Puchar Polski w szachach szybkich, tempem po 30 minut dla każdego zawodnika, które to w dniach 17-18 czerwca 2006 roku odbyły się w Częstochowie. Ośmioletni wówczas Duda zwyciężył bezkonkurencyjnie w kategorii chłopców do lat 8, stając się wtedy w tej grupie wiekowej największym kolekcjonerem tytułów i pucharów w historii tej dyscypliny w Polsce. Jan Krzysztof Duda uzyskał 8,5 punktu z 9 partii, wyprzedzając o jeden punkt Emila Osińskiego z Bełchatowa. Trzecie miejsce zajął Bartłomiej Mazur z szachowej szkoły nr 8 w Chrzanowie z dorobkiem 7 punktów. Na tych zawodach MKS-MOS Wieliczka miał taże swojego drugiego reprezentanta – siedmioletniego Filipa Majewskiego z Przedszkola Sióstr Urszulanek w Sierczy, który zajął 42. miejsce wyprzedzając wielu znacznie lepszych od siebie zawodników. W Mistrzostwach Polski w 2006 roku startowało łącznie 713 dziewcząt i chłopców. W pierwszym dniu zawodów Jan Krzysztof Duda kolejno pokonał Sebastiana Krzemińskiego z Krakowa, Marka Karłowicza z Suwałk, Tomasza Józefiaka z Łodzi, Piotra Klimka z Opola, Bartłomieja Mazura z Chrzanowa i mistrza Polski Przedszkolaków z roku 2006 Mateusza Lemżę z Rybnika. W drugim dniu zawodów w siódmej rundzie, w najtrudniejszym pojedynku w pięknym stylu, w obronie francuskiej, pokonał najgroźniejszego rywala Macieja Żądłę z Tomaszowa Lubelskiego, zawodnika na tamten czas z drugą kategorią szachową. Następnie wygrał z Filipem Delektą z Kuźnicy Żelichowskiej, a w ostatniej rundzie zremisował z Emilem Osińskim zapewniając sobie zwycięstwo w turnieju.

W tamtym czasie ulubionym debiutem Jana Krzysztofa Dudy była obrona francuska oraz obrona sycylijska. Cechował się doskonałym zmysłem kombinacyjnym oraz wielką wolą walki i potencjałem do osiągania wysokich wyników szachowych. Lubił bawić się klockami lego i chciał polecieć samolotem do kraju arcymistrzów szachowych, do Rosji i zagrać w Mistrzostwach Świata Juniorów. Chciał grać jak Bobby Fischer – mistrz świata w latach 1972-1975.

W dniach 3-11 marca 2007 roku w Ustroniu odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 12 oraz Puchar Polski do lat 10 w szachach, tempem po 90 minut dla każdego zawodnika. Dziewięcioletni wówczas Jan Krzysztof Duda zwyciężył w Pucharze Polski w kategorii chłopców do lat 10. W zawodach uzyskał 10 punktów z 11 partii, wyprzedzając o pół punktu Ryszarda Egginka z UKS Łady. Trzecie miejsce zajął Dominik Marczuk z dorobkiem 7,5 punktu z Krakowskiego Klubu Szachistów. W Pucharze Polski do lat 10 startowało 59 chłopców. W pierwszym dniu zawodów Jan niespodziewanie zremisował z Ryszardem Egginkiem z UKS Łady – najgroźniejszym, jak się później okazało, przeciwnikiem. Po pokonaniu kolejnych zawodników i fascynującej grze, Jan grając czarnymi, pokonał w obronie francuskiej Dominika Marczuka, zostając samodzielnym liderem z przewagą jednego punktu nad drugim zawodnikiem turnieju. W kolejnej rundzie Jan zremisował z Szymonem Kulasiem z Wrocławia i wygrał kolejne rozgrywki, zapewniając sobie zwycięstwo w turnieju.

Tak zaczynał nasz wielicki arcymistrz szachowy.