POCZĄTKI FIRMY KOMPOSTOWEJ Z ZALESIAN

Dzisiaj firma z Zalesian kojarzona jest głównie z kontrowersyjną planowaną inwestycją w Cichawie. Do redakcji wpływają zastrzeżenia od mieszkańców dotyczące fetoru wyczuwalnego w powietrzu w pobliżu prowadzonej przez nią działalności. Jednak w początkowym okresie swojego działania firma uważana była za wzorcową, a jej właściciel, Szczepan Trzupek określany był mianem „najodważniejszego człowieka w Polsce”. Zresztą sam wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas przesłał firmie list gratulacyjny.

Przed 19 sierpnia 2004 roku, kiedy to otwarto w Zalesianach kompostownię osadów ściekowych, jej właściciel, Szczepan Trzupek był hodowcą drobiu. Rocznie w jego fermie produkowano 250 ton żywca. Jednak jak większość osób prowadzących działalność gospodarczą, również pan Szczepan starał się znaleźć dodatkowe źródło dochodu. Tak właśnie zrodził się pomysł produkcji wysokiej jakości nawozu przy wykorzystaniu nowatorskiej technologii.

Technologia kompostowania osadów ściekowych zastosowana w firmie z Zalesian była tak opracowana, aby podczas procesu produkcji specjalny biopreparat (opracowany przez Grażynę Pęczkowską, dyrektor Wytwórni Preparatów do Ochrony Środowiska) neutralizował powstałe „nieprzyjemne” zapachy do tego stopnia, żeby pryzmy nie przyciągały owadów.

Państwo Trzupkowie posiadali również własne stawy rybne, zamieszkałe przez takie odmiany jak karp, tołpyga i lin. Znajdująca się w ich pobliżu drewniana altanka często wynajmowana była na rybne grillowanie. W pobliżu stawów znajdował się 4 hektarowy las w którym gospodarze nasadzali czarną jodłę. Teren ten został wpisany jako jeden z punktów do opracowanej ścieżki edukacyjno-ekologicznej dla dzieci i młodzieży jako przykład gospodarowania na wsi.

19 sierpnia 2004 roku w Zalesianach otwarto wspomnianą kompostownię. Podczas otwarcia podkreślano duży udział w realizacji inwestycji Tomasza Tuleji, dyrektora Krakowskiego Banku Spółdzielczego, oddział w Gdowie oraz współpracę w ramach Małopolskiego Towarzystwa Gospodarczego „Gdovia” do którego przynależała firma z Zalesian.

Na uroczyste otwarcie wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas przesłał firmie z Zalesian list gratulacyjny. List odczytał kierownik Henryk Hankus podkreślając, że działalność firmy rozwiąże problem osadów w gminie.

Obecni na otwarciu podkreślali również, że kompostownia jest wzorcowa, a jej właściciel, pan Trzupek to najodważniejszy człowiek w Polsce. Podkreślali, że przeprowadził wszystkie próby, eksperymentował ze skomplikowaną technologią, którą trzeba było umiejętnie dostosować do konsystencji osadów, które planowano dostarczać z oczyszczalni z Gdowa i Łapanowa. W efekcie tych wszystkich zabiegów powstać miał kompost pierwszej jakości bogaty w azot i fosfor, który następnie miał być sprzedawany jako nawóz o nazwie „Feniks”, którą wymyślił Marian Pajdak z Małopolskiego Towarzystwa Gospodarczego „Gdovia”. Kompost miał rozkładać swoje składniki w glebie przez trzy lata.

Takie były początki kompostowni z Zalesian.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*