POLSKA WIEŚ – Z POMOCĄ UE – DO 2020 r. MA BYĆ SKANALIZOWANA. A GMINA GDÓW?

Z instalacji kanalizacyjnej w gminie Gdów korzysta zaledwie 23,5% mieszkańców. To dużo mniej niż w skali całego powiatu wielickiego, dla którego ten wskaźnik wynosi 42,5%. Chociaż gospodarstwa domowe w powiecie wielickim nie są skanalizowane nawet w połowie, to w naszej gminie tylko średnio co piąty mieszkaniec korzysta z sieci kanalizacyjnej. Jak mówił na łamach Gazety Gdowianin minister Jarosław Gowin, powinien to być „stały wyrzut sumienia dla władzy w gminie Gdów”. Tymczasem do 2020 r. Polska wieś w obszarach aglomeracyjnych będzie skanalizowana – zaznaczył Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP oraz członek Komitetu Regionów UE.

W 2014 roku gmina Gdów znajdowała się na 4 miejscu w powiecie wielickim pod względem udziału ludności korzystającej z instalacji kanalizacyjnej (w całym województwie małopolskim – 130 miejsce).

Pozostałe gospodarstwa domowe w gminie Gdów korzystają najczęściej ze zbiorników wybieralnych na ścieki (szamba).

Na terenie gminy Gdów znajdują się dwie oczyszczalnie ścieków.

Według danych GUS z 2014 roku, liczba ludności korzystającej w gminie Gdów z oczyszczalni wynosiła 2721, czyli o 34 osoby więcej porównując z rokiem poprzednim.

Z kolei gromadzenie i wywóz nieczystości ciekłych w 2014 przedstawia się następująco:

zbiorniki bezodpływowe:

3124 (w 2013r. – 2933)

oczyszczalnie przydomowe:

98 (w 2013r. – 87)

W czwartek w Brukseli komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan spotkał się z członkami Komitetu Regionów EU, aby omówić przyszłość wspólnej polityki rolnej. „Dzięki jej unowocześnieniu i uproszczeniu (…) będziemy mogli skuteczniej reagować na wyzwania” – powiedział Hogan.

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej. Na podstawie ich wyników KE przedstawi wnioski dotyczące obecnego funkcjonowania WPR oraz możliwe scenariusze na przyszłość.

Szef Związku Gmin Wiejskich RP, Marek Olszewski, mówiąc o potrzebach inwestycyjnych na obszarach wiejskich, wskazał, że w Polsce wciąż połowa dróg gruntowych wymaga modernizacji. „To jest narzędzie pracy dla rolników i warunek rozwoju, ale potrzebne są nie tylko drogi. Niezbędny jest również dostęp do internetu, żeby te obszary mogły normalnie funkcjonować” – podkreślił.

Dodał, że w Polsce wciąż jeszcze nadrabiamy zaległości w sieci wodociągów i kanalizacji sanitarnej, ale do 2020 r. „problemy te będą rozwiązane” przy pomocy środków europejskich.

W tej chwili w wyznaczonych obszarach aglomeracyjnych mamy perspektywę dwu-trzyletnią praktycznie na uporanie się z kanalizacją sanitarną. Wiemy też, że nie wszędzie na obszarach wiejskich potrzebna jest kanalizacja sieciowa. Wszędzie tam, gdzie zabudowa jest rozproszona (…), dofinansowujemy oczyszczalnie przyzagrodowe (…)” – zauważył.

Olszewski zwrócił uwagę, że Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) do 2020 r. jest zarysowany. „Uważamy oczywiście, że (…) na infrastrukturę jest w nim za mało pieniędzy, np. na modernizację dróg lokalnych, bez których rolnictwo też nie może się dobrze rozwijać, ale naszym problemem w tej chwili staje się już finansowanie obszarów wiejskich po 2020 r.” – powiedział. Dodał, że w środowisku samorządowym i rolniczym istnieje niepokój o dalsze finansowanie i postulaty, aby podjąć w tej sprawie rozmowy.

Bez inwestowania w obszary wiejskie nie da się unowocześnić rolnictwa, i nie da się zachować jego opłacalności” – podkreślił szef ZGW.

 

 

 

 

 

* Dane GUS dla roku 2014

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*