PRZYPOMINAMY. GMINA GDÓW i JEJ SPÓŁKA KAPITAŁOWA

Kilka lat temu obserwowaliśmy wzmożoną aktywność wójta gminy Gdów w kierunku zakładania nowych spółek kapitałowych. Inicjatywy podejmowane w tym zakresie przez władze gminy miały na celu zapewnienie optymalizacji podatkowej w kontekście planowanych nowych inwestycji (oczywiście w teorii). Tak przynajmniej uzasadniane były zmiany jakie zachodziły w gospodarce komunalnej naszej gminy.

Był czas, że Gmina Gdów posiadała dwie spółki komunalne (kapitałowe): Gdowskie Zakłady Komunalne sp. z o.o.  (nr KRS: 0000495748) oraz Zakład Gospodarki Komunalnej w Gdowie sp. z o.o. (KRS: 0000600677). Później ta druga „wchłonęła” pierwszą.

Pierwsza z nich miała 70 000 zł kapitału zakładowego natomiast druga, która docelowo zastąpiła zlikwidowany Zakład Gospodarki Komunalnej posiadała „na starcie” niebagatelną kwotę kapitału zakładowego w wysokości ponad 30 milionów złotych [dokładnie: 30 164 000 zł (aport)]. Po przejęciu GZK przez ZGK Sp. z o.o. kapitał zakładowy spółki przejmującej wyniósł 30 234 000 zł

Kapitał ten oczywiście stanowił własność gminy Gdów i został wniesiony poprzez przekazanie spółce majątku zlikwidowanego ZGK.

Nie była to jakaś specjalna nowość. Gminne spółki na tamten czas działały także w innych gminach powiatu wielickiego: w Niepołomicach, Wieliczce, czy Kłaju.
Po co były powoływane? Do zarządzania majątkiem i wykonywania określonych zadań dla gminy. Spółki gminne raczej nie przynoszą dochodów ale jako spółki prawa handlowego mogą we własnym imieniu zaciągać kredyty lub starać się o zewnętrzne dofinansowanie. Dzięki istnieniu tych spółek gminy mają możliwość odzyskiwania podatku VAT od zrealizowanych inwestycji.

Osoby wchodzące w skład zarządu gdowskich spółek zostały starannie dobrane. I jest to niewątpliwie temat na osobny artykuł. Zresztą o tym już w Gdowianinie jakiś czas temu trochę było.

Nowa na tamten czas gdowska spółka (ZGK Sp. z o.o.) miała się zajmować poborem, uzdatnianiem, dostarczaniem wody, odprowadzeniem i oczyszczaniem ścieków, zbieraniem innych odpadów niż niebezpieczne, odzyskiwaniem surowców z materiałów segregowanych, robotami budowlanymi związanymi ze wznoszeniem domów mieszkalnych, budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych, wykonywaniem instalacji wodno – kanalizacyjnych itd.

Na uwagę zasługuje budowa rurociągów przesyłowych – instalacji wodno kanalizacyjnych, gdyż nie od dziś wiadomo, że potrzeba budowy infrastruktury kanalizacyjnej w naszej gminie jest ogromna. Gmina po prostu „pływa w ściekach”, natomiast sama budowa kanalizacji wiąże się z wysokimi kosztami. Po kilku latach działania spółki widać, że problem kanalizacyjny występuje w dalszym ciągu. Powstaje też pytanie, czy nas jako gminę na to stać, nawet przy zastosowaniu różnego rodzaju wybiegów finansowych. Spółka ta może zaciągać kredyty, jest to wygodne dla danej jednostki samorządu terytorialnego, gdyż dług ten nie jest wliczony do budżetu gminy Gdów. Pozornie będzie lepiej, jednak dług trzeba oddać, zatem należy poważnie się zastanowić nad tym co jest w danym momencie najważniejsze dla Gminy.

Może warto byłoby, aby mieszkańcy gminy Gdów w drodze budżetu obywatelskiego wypowiedzieli się czego najpilniej nam potrzeba?

Korzystając z okazji chcemy przypomnieć, że 1 marca 2014 r.  w Dzienniku Polskim ukazał się artykuł pt. „Ile kosztuje gminna spółka” w którym to opisano kontrowersje jakie towarzyszyły powstaniu pierwszej spółki w Gdowie – GZK. Pomijając perypetie personalne związane z powstaniem GZK przypominamy, że wówczas spółka miała przejąć: „mienie, pracowników i obowiązki Zakładu Gospodarki Komunalnej  w Gdowie”. Dziś wiemy, że do tego nie doszło. Zrobiła to inna – druga „gdowska” spółka.

Biorąc pod uwagę ówczesne daleko sięgające plany dotyczące przyszłości GZK, można mieć obawy, czy dobrze gdowscy urzędnicy przemyśleli cel, dla którego powstała nowa spółka. Przykładów dobrze prosperujących spółek komunalnych w Polsce jest wiele. Jednak co ważne, w Gdowie przeniesiono do nowej spółki spory kapitał, tym samym Zakład Gospodarki Komunalnej w Gdowie sp. z o.o. posiadał na czas powołania dość pokaźny zasób finansowy w zestawieniu z Solnym Miastem czy Wodociągami Niepołomice. Na osobach zarządzających spoczywa obowiązek prawidłowego prowadzenia i pomnażania kapitału gminy Gdów.   

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*