PRZYROST NATURALNY W GMINACH POWIATU WIELICKIEGO. W GMINIE GDÓW UJEMNY

W ciągu minionego półwiecza ludność na świecie zwiększyła swoją liczebność z 3 mld do ponad 8 mld, czyli przeszło dwukrotnie. W tym samym czasie populacja naszego kraju zwiększyła się jedynie z 30 mln do niespełna 38 mln. Tymczasem w gminie Gdów notujemy ujemny przyrost naturalny. Ale w dwóch gminach powiatu przyrost jest dodatni.

Do 2080 roku – jak prognozuje ONZ – liczba ludności na Ziemi zwiększy się o kolejne 2,4 mld osób, co będzie się wiązać z problemami w dostępie do wystarczającej ilości żywności, wody czy paliwa. Demografowie zwracają uwagę, że choć liczba ludności na świecie osiąga rekordowe poziomy, to globalny przyrost naturalny spadł do poniżej 1 proc. rocznie co oznacza, że liczbę 9 mld mieszkańców Ziemi osiągniemy dopiero w 2037 roku. W 2080 r., według projekcji ONZ, ma nas być 10,4 mld i liczba ta nie zwiększy się znacząco do 2100 r. Era gwałtownego wzrostu liczby ludności, którą świat obserwował od wieków, zbliża się zatem do końca.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 r. liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 141 tys. w stosunku do poprzedniego roku. Ubytek ludności był mniejszy niż w 2021 r., ale nadal większy niż przed wybuchem pandemii.  Najwięcej dzieci w kraju rodziło się w ostatnim czasie w latach 50. – ponad 700 tys. rocznie. Pod koniec lat 60. liczba ta spadła do ponad pół miliona, żeby w 1983 r. znów osiągnąć przeszło 720 tys. urodzeń. Naprawdę źle zaczęło się robić na początku obecnego wieku z najgorszym w tym czasie 2003 r., gdy w Polsce na świat przyszło już niewiele ponad 351 tys. dzieci. Negatywny rekord został pobity w 2021 r., a następnie w 2022.

W dwóch gminach powiatu wielickiego mamy dodatni przyrost naturalny. Są to:

- gmina Niepołomice + 2,8%

- gmina Wieliczka + 1,1%

Pozostałe gminy z powiatu są na minusie:

- gmina Gdów – 0,2%

- gmina Biskupice – 0,4%

- gmina Kłaj – 2,6%

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*