ROWEREM PRZEZ GMINĘ GDÓW

Według zapewnień Urzędu Gminy w Gdowie do 2018 roku w naszej gminie powinno pojawić się 28 km szlaków rowerowych. Wszystko to w ramach projektu „Dolina Raby dla Krakowa i Małopolski”. Idea warta „przyklaśnięcia”. Marzeniem jest (póki co mocno nierealnym), aby „gdowski” szlak rowerowy dorównał choć trochę „świetlistemu odcinkowi” EuroVelo 10

W Wieliczce już powstało w ostatnim czasie całe miasteczko rowerowe. A w Gdowie? Planuje się powstanie tras pieszo-rowerowych po obu stronach rzeki Raby. Jedną trasą pojedziemy od mostu na Zarabiu w Gdowie przez Podolany, Marszowice, Klęczanę, Jaroszówkę do drogi powiatowej w Nieznanowicach.
Drugą trasą pojedziemy również przez m.in. Gdów i Marszowice.
Czy to wszystko? Nie. Rowerzyści będą mogli pojechać także trasami z Bilczyc do Huciska oraz z Niegowici do Pierzchowa.
Warto dodać, że w ramach tego samego projektu gmina Kłaj planuje wybudować jeszcze więcej szlaków rowerowych. Według planu ich długość to 35 km.
Dlaczego na wstępie zwróciliśmy uwagę na „świetlisty odcinek” EuroVelo 10 ?
Województwo Zachodniopomorskie dzięki projektowi „Rowerem przez Południowy Bałtyk” i środkom z unijnego programu Interreg zbuduje tzw. „świetlisty odcinek” w ramach szlaku EuroVelo 10.

 

Międzynarodowy projekt popularyzuje turystykę rowerową i wzbogaca ofertę turystyczną regionów Duńskich, Niemieckich, Litewskich i Szwedzkich.Ten projekt to nie tylko świecący odcinek, który z pewnością stanie się sporą atrakcją. Gospodarze chcą pokazać jak trasy rowerowe mogą wyglądać, czego tak naprawdę rowerowi turyści potrzebują i jaką wartość dla rozwoju regionalnej turystyki może dać wyjście na przeciw ich oczekiwaniom. To sygnał do całego sektora gospodarki – rowery wydłużają sezon i tworzą miejsca pracy.

Trasa EuroVelo 10 na Pomorzu Zachodnim przebiega od Świnoujścia do Złakowa (Gmina Postomino) i zostanie w pełni zrealizowana w najbliższych latach w ramach Koncepcji Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego. Cały szlak przebiega przez 7 krajów, a tylko na terenie Polski ma długość ponad 500 km. Pomorze Zachodnie w ramach projektu Interreg „Rowerem przez Południowy Bałtyk” stworzy m.in. jej modelowy ok. 10km odcinek zawierający wiaty odpoczynkowe (ze stołami, wifi, ładowarkami telefonów komórkowych, rowerowymi zestawami naprawczymi), oraz zbuduje rowerowe parkingi przy zejściach na plaże z boksami dla jednośladów włącznie. Projekt „Rowerem przez Południowy Bałtyk” to również stworzenie rowerowej atrakcji turystycznej – 100m odcinka z fosforyzującej nawierzchni bądź z diodami LED. Całość inwestycji umiejscowiona zostanie w gminie Trzebiatów.

Projekt pozwoli także na badanie turystyki rowerowej i zbieranie m.in. takich danych, jak kluczowe atrakcje czy rekomendowane trasy przejazdu. Dla przedsiębiorców działających w branży turystycznej przewiduje się warsztaty budowania partnerstwa i tworzenia ofert turystycznych. Dzięki współpracy z Europejską Federacją Cyklistów trasa uzyska certyfikat EV 10. Badania Federacji wskazują, że będące gwarancją jakości oznakowanie przyczynia się do znaczącego zwiększenie ruchu turystów rowerowych w niektórych regionach Europy.Wartość zachodniopomorskiej części projektu to blisko 700 tys. zł, z czego dofinansowanie z programu Interreg wyniesie 85%. Realizacja projektu Rowerem przez Południowy Bałtyk będzie prowadzona w latach 2017-2019. Współpraca regionów na rzecz dokończenia realizacji całego szlaku, a także jego wspólna promocja ma się przełożyć na zwiększenie ruchu turystycznego oraz ograniczenie jego sezonowości.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*