ŚRODKI Z UNII EUROPEJSKIEJ I INNYCH ŹRÓDEŁ W BUDŻECIE GMINY GDÓW

Dziś sprawdzamy średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi, w budżetach gmin z powiatu wielickiego w trzech ostatnich badanych latach. Okazuje się, że pomimo wielu kolorowych zdjęć w prasie lokalnej gmina Gdów najsłabiej wypada pod tym względem w powiecie wielickim. Ba, jesteśmy nawet pod koniec wszystkich gmin z województwa małopolskiego.

Gmina jest podstawową i najmniejszą jednostką samorządu terytorialnego. Dzięki temu, że ma osobowość prawną, staje się nie tylko podmiotem prawa publicznego, lecz także prawa prywatnego. Gmina może zatem być takim samym uczestnikiem obrotu gospodarczego, jak inne podmioty prawne. Ma możliwość posiadania własnego majątku i zarządzania nim oraz zaciągania zobowiązań. Podstawą jej gospodarki finansowej jest budżet – plan dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów gminy i dotyczy roku kalendarzowego. Władze lokalne na podstawie budżetu prowadzą samodzielnie gospodarkę finansową, co oznacza, że plan finansowy gminy nie jest częścią budżetu państwa ani częścią budżetu innego samorządu. Jest niezależnym planem odzwierciedlającym priorytety władz gminnych. Wykonywanie budżetu gminy można zatem określić jako proces gromadzenia dochodów oraz dokonywania wydatków i należy do kompetencji wójta. Dochodami budżetu samorządowego są bezzwrotne środki pieniężne przekazane do budżetu jednostki. Dochody jednostek samorządu terytorialnego można podzielić według wielu różnych kryteriów, gdyż ustalenie przejrzystego podziału nie jest łatwe, kryteria podziału są żnorodne i nakładają się na siebie. Z punktu widzenia samodzielności gmin istotne znaczenie ma podział dochodów na własne, tj. dochody przekazywane ustawowo organom lokalnym na czas nieoznaczony i dochody obce, które nie mają charakteru stałego, a ponadto nie są to dochody płynące z własnej działalności organów lokalnych. Są to głównie środki z budżetu państwa lub państwowych funduszy pozabudżetowych, czyli subwencje ogólne i dotacje celowe. Mogą to również być środki pochodzące ze źródeł zagranicznych, niepodlegające zwrotowi oraz środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej. Dają one ogromne możliwości na realizację zadań gmin oraz związanych z nimi inwestycji. 

Zatem sprawdzamy średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca w trzech ostatnich badanych latach:

Gmina Niepołomice – wynik: 859,34 (1 miejsce w powiecie, 8 miejsce w województwie);

Gmina Wieliczka – wynik: 468,01 (2 miejsce w powiecie, 37 miejsce w województwie);

Gmina Kłaj – wynik: 336,75 (3 miejsce w powiecie, 57 miejsce w województwie);

Gmina Biskupice – wynik: 162,67 (4 miejsce w powiecie, 118 miejsce w województwie);

Gmina Gdów – wynik: 105,15 (5 miejsce w powiecie, 144 miejsce w województwie)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*