STREFY EKONOMICZNE A ROZWÓJ GMINY GDÓW

Powołanie i funkcjonowanie w Polsce obszarów uprzywilejowanych w postaci stref ekonomicznych (SSE) datuje się na połowę lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Katalizatorem tego procesu była rewolucja społeczno – polityczna w Polsce oraz zdynamizowany rozwój gospodarczy odbywający się w świetle nowych technologii. Dodatkowym czynnikiem wywierającym wpływ na rozwój SSE było również złagodzenie powstałego szoku transformacyjnego i złagodzenie problemu dużego strukturalnego bezrobocia w obszarach likwidowanego przemysłu.

U podstaw funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych leżą określone akty prawne, takie jak ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych oraz rozporządzenia Rady Ministrów (RM) o utworzeniu poszczególnych stref, regulaminach stref i planach zagospodarowania. Rozpoczęte z końcem 1993 r. dyskusje  zaowocowały już 20 października 1994 r. przyjęciem przez Sejm Rzeczpospolitej ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych oraz odpowiednich rozporządzeń, co położyło podwaliny pod dzisiejsze SSE. Do końca 2004 r. na obszarze Polski powstało 14 specjalnych stref ekonomicznych z 134 lokalizacjami, które znajdowały się w granicach terytorialnych 79 miast i 55 gmin wiejskich.

Wprowadzone rozwiązanie usystematyzowało zasady i tryb ustanowienia stref ekonomicznych oraz co najważniejsze zarządzanie nimi. Strefy w pierwotnym założeniu miały przyspieszyć rozwój gospodarczy zwłaszcza w zakresie nowych technologii i techniki, rozwoju eksportu, zwiększenia konkurencyjności, zagospodarowania istniejącego majątku przemysłowego i infrastruktury gospodarczej, a w szczególności miały tworzyć nowe miejsca pracy.

Efekt ten miał być uzyskany dzięki takim rozwiązaniom jak pomoc publiczna w formie zwolnienia od podatku dochodowego. W gminie Gdów przygotowano około 17 h , w które samorząd ulokował ponad 390 tys. złotych, budując drogę, sieci wodociągowe i kanalizacyjne, tak brzmiała kiedyś oficjalna informacja na temat Podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej utworzonej na mocy porozumienia z Krakowskim Parkiem Technologicznym.

Analizując obecnie sytuację Gdowskiej SSE w zasadzie nie trudno zauważyć, że wyniki są marne. A zasadniczo chodzi o szczytny cel, niewątpliwie mocno wbijającym się w  zdywersyfikowane ryzyko bezrobocia. Idąc tropem rozwiązań stosowanych w Kłaju czy Niepołomicach, można śmiało powiedzieć, że w gminie Gdów raczej na dzień dzisiejszy nie należy spodziewać się opracowanych systemowych działań, które przyciągną inwestorów. Powiedzmy sobie szczerze, określając kolokwialnie, problem bezrobocia zszedł na drugi, a nawet na trzeci plan, gdzie raczej w najbliższym czasie nie znajdzie uznania w oczach lokalnych włodarzy.

Kwestię zasadności funkcjonowania nowej inicjatywy pozostawiamy do oceny czytelnikowi.

Tymczasem Krakowski Park Technologiczny przygotował kolejny wniosek o rozszerzenie strefy. KPT szuka terenów atrakcyjnych dla inwestorów: dobrze skomunikowanych, uzbrojonych oraz płaskich. Najlepiej będących własnością jednostek samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa. W związku z tym zwrócił się z prośbą  do małopolskich gmin o dokonanie przeglądu będących w ich posiadaniu terenów. Utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej na terenie każdej gminy winno oznaczać rozwój gospodarczy, nowe inwestycje oraz miejsca pracy.

Czemu tak nie jest jednak w Gminie Gdów?

Szkoda!

Do końca czerwca 2016 roku KPT wydał 220 zezwoleń, przedsiębiorcy zadeklarowali nakłady inwestycyjne na poziomie 4 miliardów złotych. Na terenie krakowskiej SSE powstało prawie 21 tysięcy miejsc pracy… Już niebawem do niepołomickiej podstrefy wejdzie kolejna spółka RBS Stal, która przeprowadzi inwestycję wartą ok. 12 milionów złotych oraz utworzy nowe miejsca pracy…

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*