W 2009 ROKU ZAINAUGUROWAŁO DZIAŁALNOŚĆ CENTRUM KULTURY W GDOWIE

Była niedziela 8 lutego 2009 roku. To właśnie wtedy uroczyście zainaugurowało działalność Centrum Kultury w Gdowie powstałe zgodnie z ustawą o placówkach kulturalnych od 1 stycznia. Z placówki funkcjonującej do końca 2008 roku jako Gminny Ośrodek Kultury, w gestii którego pozostawała również biblioteka, w wyniku wspomnianej reorganizacji wyodrębniono dwie samodzielne jednostki: Centrum Kultury i Bibliotekę.

Celem działalności Centrum w skład którego w 2009 roku weszły: Świetlice Wiejskie w Niegowici, Cichawie, Książnicach, Pierzchowie i Nieznanowicach pozostało kontynuowanie wieloletniej działalności GOKiB, w tym promowanie działalności kulturalnej gminy Gdów oraz wspieranie amatorskiego ruchu artystycznego grup działających w placówce.

Na opisywaną inaugurację w roku 2009 dyrekcja Centrum przygotowała niecodzienne spotkanie ze sztuką. Koncertował działający przy Centrum Kultury Chór Tutte le Corde w repertuarze którego były pieśni patriotyczne i kościelne.

Swoje prace podczas inauguracji Centrum pokazały Joanna Nalepa i Anna Suchoń. Wystawa ich prac, którą zatytułowały „anna@joanna.pl” zgromadziła wielu oglądających. O pracach Joanny Nalepy można było wtedy przeczytać między innymi: „Obrazy przez nią namalowane wyróżniają się przemyślaną kompozycją, bogatą ale wysmakowaną kolorystyką są wypełnione nostalgią, głęboką treścią dotyczącą codziennej egzystencji i jej sensu”. Natomiast Anna Suchoń, od urodzenia mieszkanka Gdowa, animatorka działań plastycznych w Centrum Kultury, tematem swoich obrazów najczęściej czyniła właśnie rodzinną miejscowość w myśl tego, że „w każdej, nawet maleńkiej miejscowości są widoki godne zwrócenia uwagi”.

Na inauguracji Centrum w 2009 roku dla miłośników muzyki wystąpił Janusz Gajec. Fletnia Pana, instrument, który jak głosi legenda powstał z trzciny, niósł ze sobą nie tylko magię, ale też umożliwiał naśladowanie głosów przyrody. Jego dźwięki uspokajały, czasem niepokoiły czy niosły trwogę. Muzyka w wykonaniu tego multiinstrumentalisty poruszała, była niepowtarzalnie piękna.

Tego wieczoru roku 2009 wystąpił również zaprzyjaźniony z Centrum Teatr „Nikoli” z Krakowa. Założony w Kijowie przez Mikołaja Wipriewa, reżysera i aktora, w Polsce działał od 1991 roku. Teatr ten był pomysłodawcą i realizatorem projektu „Terapia przez śmiech” i festiwalu „Science Fiction”, prowadził warsztaty, uczestniczył w festiwalach, współpracował także z teatrami STU i KTO. Podczas inauguracji Centrum w roku 2009 w Gdowie artyści spektaklem „Maruczella” zaprosili widzów w magiczną podróż w przeszłość.

Na zakończenie warto wspomnieć, że nad całością inauguracyjnego wieczoru czuwał piękny anioł, dar Zofii i Andrzeja Tylków.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*