WALENTYNKI W HARMONII Z NATURĄ
Wielkimi krokami zbliża się 14 lutego, a wraz z nim Walentynki. Sklepowe półki już od końca stycznia uginają się pod ciężarem wyszukanych gadżetów. Niestety często to, co na pierwszy rzut oka wydaje się niewinnym upominkiem, nie pozostaje obojętne dla środowiska. Oto kilka pomysłów, jak uczynić dzień zakochanych bardziej ekologicznym.
Przez cały rok nadarza się wiele okazji do obdarowywania bliskich. Urodziny, Boże Narodzenie, Dzień Kobiet czy różne spotkania to tylko niektóre z nich. Ale znalezienie odpowiedniego upominku bywa nie lada wyzwaniem. Pluszaki, kolorowe kartki, pachnące kwiaty i lśniąca biżuteria mogą wydawać się idealnymi prezentami na nadchodzące święto zakochanych. Jednak zanim wpadniemy w wir zakupów, zastanówmy się, czy nasz wybór rzeczywiście trafi w gust drugiej osoby. Nieprzemyślane prezenty często lądują na dnie szafy lub, co gorsza, w koszu na śmieci.
Zrób to sam!
Zamiast gorączkowych poszukiwań nieprzydatnych gadżetów warto postawić na coś bardziej osobistego. Oryginalny, własnoręcznie wykonany i przyjazny środowisku podarunek z pewnością bardziej ucieszy ukochaną osobę niż pochodzące z przemysłowej, taśmowej produkcji plastikowe serduszko.
– W miejsce prezentów ze sklepu, coraz więcej osób decyduje się na własnoręczne wykonanie upominku. Internet pełen jest nietypowych i inspirujących pomysłów, szczególnie tych w duchu upcyclingu. To nic innego, jak dawanie drugiego życia niepotrzebnym już rzeczom. Przerobienie starego przedmiotu pozwala zmniejszyć zarówno ilość generowanych odpadów, jak i zużycie surowców naturalnych np. energii elektrycznej czy paliw kopalnych – zaznacza Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Daj to, co najcenniejsze!
W czołówce najczęściej wybieranych prezentów znajduję się biżuteria. Przed zakupami u jubilera dobrze jest rozważyć alternatywne podejście do tego tradycyjnego wyboru. Doskonale sprawdzą się ekologiczne warianty, wykonane z materiałów odnawialnych, pochodzących z recyklingu i zgodnych z zasadami fair trade, czyli sprawiedliwego i etycznego handlu.
Kolejne miejsce na podium walentynkowych upominków zajmują kwiaty. Żywotność bukietu zazwyczaj nie trwa dłużej niż tydzień. Z tego powodu lepiej podarować roślinę doniczkową. Oprócz walorów estetycznych niektóre rośliny mają dodatkowe cechy. Na przykład skrzydłokwiat lub paproć może też oczyścić powietrze w pomieszczeniu.
– Mało kto zdaje sobie sprawę, że kwiaty cięte muszą pokonać bardzo długą drogę zanim trafią do obdarowywanej osoby. Dziś w jednym bukiecie możemy napotkać takie, które wyhodowano w rozmaitych zakątkach świata, np. Kenii czy Tajlandii. Transportowanie tak wymagającego towaru – w niskiej temperaturze – pozostawia ogromny ślad węglowy. Uprawa kwiatów wiąże się również ze znacznym zużyciem wody i nawozów sztucznych, które mogą niestety trafiać do środowiska, zatruwając tym samym glebę, wodę i powietrze – podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Pomocną wskazówką w poszukiwaniach idealnego prezentu mogą okazać się wyniki raportu „Nawyki upominkowe Polaków”, zrealizowanego w 2022 roku przez zespół analityczny portalu Super Prezenty. Według tego badania, ulubiony sposób świętowania Polaków to po prostu wspólne spędzenie czasu. Nasza druga połówka z pewnością doceni wędrówkę po lesie, spacer o zachodzie słońca czy wypad na łyżwy!
Zostaw komentarz