ZALĄŻKI RÓŻNYCH KONCEPCJI TURYSTYCZNYCH W GMINIE GDÓW

O tym, że gmina Gdów jest piękna nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Na przestrzeni lat pojawiło się kilka różnych, ciekawych koncepcji zagospodarowania terenów gminnych. Były zatem koncepcje Ekoparku w Gdowie, Szlaku Dębowego Liścia w Stryszowej, Gdowie i Jaroszówce, zagospodarowania Zarabia. Ale nie tylko.

Na początku grudnia 2009 roku w siedzibie Centrum Kultury w Gdowie odbyło się posiedzenie Komisji Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury Rady Powiatu Wielickiego. Było ono kolejnym tego typu spotkaniem, które w tamtym czasie odbywały się cyklicznie. Poruszono na nim tematy dotyczące aktywizacji i rozbudowy infrastruktury w powiecie wielickim. Wcześniej podobne spotkania zorganizowano w Kłaju i Biskupicach.

To właśnie na wspomnianym spotkaniu przewodniczący Komisji Tadeusz Gorycki przedstawił różne sposoby wykorzystania walorów turystycznych gminy Gdów z ukazaniem piękna lokalnych dworów, obiektów sakralnych czy pomników przyrody. Zaproponował zorganizowanie tras wycieczkowych szlakiem pięciu kopców (Krakuszowice, Liplas, Zręczyce, Gdów, Pierzchów), trasy edukacyjno-dydaktyczne między innymi do Huciska (zwiedzanie Domu i Krzesła Tadeusza Kantora, dworu i katakumb). Przedstawił także kilka tras, które mogłyby być wykorzystane podczas wycieczek przyrodniczo-ekologicznych, między innymi do Wólki Zręczyckiej, a także Wiatowic i Niegowici. Na spotkaniu tym przewodniczący zaproponował także utworzenie Punktu Informacji Turystycznej i Przewodników lub stacji PTTK (podobnie jak w tamtym czasie na Zamku w Dobczycach).

W spotkaniu głos zabrał również przedstawiciel Urzędu Gminy w Gdowie, który zaprezentował koncepcję zagospodarowania doliny rzeki Raby. W ówczesnych planach wskazywano tam na utworzenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego wraz z zapleczem gastronomicznym.

Oczywiście w zapewnieniach i deklaracjach na spotkaniu zgodnie twierdzono, że zarówno propozycje komisji jak i koncepcje władz gminnych są zbieżne i wyrażano gotowość do dalszej współpracy w dziedzinie turystyki. Szkoda, że niektóre pomysły – bardzo atrakcyjne – nie doczekały się póki co realizacji.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*