800-LECIE OPACTWA BENEDYKTYNEK W STANIĄTKACH

W niedzielę, 18 września 2016 roku odbyły się główne uroczystości Jubileuszu 800-lecia Opactwa Mniszek Benedyktynek w Staniątkach. Były one połączone z odpustem ku czci Matki Bożej Bolesnej, której cudowny obraz czczony jest w miejscowym kościele.

Mszy świętej odpustowej o godzinie 11:30 przewodniczył kardynał prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Joao Braz de Aviz.

O godzinie 16.00 w parku przyklasztornym odbył się koncert charytatywny na rzecz opactwa „Bo cuda się dzieją” z udziałem artystów krakowskich.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Andrzej Duda. Na uroczystość przybyli: Wicewojewoda Małopolski Piotr Ćwik, który odczytał listy od Pani Premier Beaty Szydło, obecny był również Kapelan Prezydenta Andrzeja Dudy, który odczytał listy od Prezydenta, Senator Zbigniew Cichoń – odczytał list od wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. Na uroczystość licznie przybyli mieszkańcy i goście.

Klasztor mniszek w Staniątkach jest najstarszym klasztorem benedyktynek w Polsce. Ufundował go przed rokiem 1228 (może około 1216?) Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny. Konsekracja kościoła miała miejsce w roku 1238, a ostateczne zatwierdzenie fundacji (przez papieża Innocentego III) w 1253. Jaksa wyposażył klasztor w całe swoje dziedzictwo, a więc w obszerne włości, z których obecnie nic już nie pozostało oprócz klasztornego ogrodu.

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*