Polskie odkrycia w Tell el-Murra w Egipcie – spotkanie w Zamku Żupnym w Wieliczce

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na spotkanie pt. Archeologia o początkach Egiptu. Polskie wykopaliska w Tell el-Murra”, które odbędzie się  19 kwietnia 2023 r. o godz. 17.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce. Wstęp wolny.

 Tell el-Murra to stanowisko archeologiczne położone w północno-wschodnim Egipcie na obszarze Delty Nilu. Od 2008 r. wykopaliska prowadzi tam polska ekspedycja Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Dotychczas odkryto i przebadano pozostałości osady i cmentarzyska datowanych na początki państwa faraonów. Wśród najciekawszych znalezisk można wymienić kamienne naczynia, fragmenty palet kosmetycznych oraz unikatowe ceramiczne trumny, w których składano zmarłych do grobów.

Katarzyna Lajs-Klose, archeolożka Muzeum Żup Krakowskich uczestnicząca w tych badaniach, opowie o tym co odkrycia w Tell el-Murra mówią o Egipcie sprzed czasów piramid, a także co wyróżnia polskie stanowisko spośród innych w regionie. Przedstawi również historię polskiej egiptologii oraz jak wyglądają współczesne wykopaliska nad Nilem.

Prelekcja zostanie wygłoszona w ramach cyklu spotkań Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Żup Krakowskich.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

*